Suriyeli muhalifler sonunda birleşti

Suriyeli muhalifler Katar'da düzenlenen ve Türkiye'nin de katıldığı 7 günlük toplantının sonunda tüm grupları kapsayacak bir koalisyon kurma yönünde anlaştı

Suriye lideri Beşar Esad'a muhalif grupları tek çatı altında birleştirme çabası, 7 gündür Katar'da devam eden toplantılardan sonra başarıya ulaştı. Müzakereler sonucunda varılan mutabakat çerçevesinde Suriye muhalefetini tek bir çatı altında toplayacak "Suriye Ulusal Koalisyonu" (SUKO) adlı bir yapının oluşturulmasına karar verildi. Koalisyon başkanlığına Muaz el-Hatip seçildi. Şam'daki Emevi Camii'nin İmamı olan 52 yaşındaki el-Hatib, son 20 ayki çatışmalar sırasında Esad'ı eleştirdiği için birkaç defa gözaltına alınmış, Temmuz'da da Mısır'a kaçmıştı. Ilımlı olarak bilinen El Katip, daha önce de ülkesindeki çatışmaları bitirmek için birkaç girişimde bulunmuş ancak başarılı olmamıştı. Katib'in seçilmesini destekleyen SUK lideri George Sabra, "Şam'dan ve orada son derece ünlü. Bence bu rejime karşı ve özgürlük için büyük bir adım" dedi. SUKO Başkanı El Hatip'in yardımcıları olarak da Riyad Seif ve tanınmış kadın aktivist Suhar El Atasi, genel sekreter olarak da Mustafa Sabah seçildi. En büyük muhalif grup Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) yeni seçilen Başkanı George Sabra ile Suriye Devrim Konseyi (SDK) Başkanı Heysem Malih'in de katıldığı görüşmelerden 50 ila 60 kişiden oluşan heyetin belirlenmesi ve bu heyetin daha sonra geçici hükümet kurması öngörülüyor. Ortak mutabakata göre, SUKO'ya üyelik tüm gruplara açık olacak, taraflar hiçbir şekilde rejimle diyaloğa geçmeyecek, uluslararası tanınmalar başlayınca geçici bir hükümet kurulacak, geçici hükümetin kurulması ve ulusal kongrenin düzenlenmesinden sonra da SUKO'nun görevi bitecek.

DAVUTOĞLU DOHA'YA GİTTİ

Uzlaşma çıkması üzerine Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu dün jet hızıyla Katar'a hareket etti. Gelişmeleri takip ettiğini vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti: "Dün akşam da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Sayın Şehamettin Casim ile tekrar görüştüm. Bazı pürüzler vardı aşılması gereken. Bu konuda Türkiye olarak, oradaki heyetimizle ve buradan yaptığımız görüşmelerle katkıda bulunmuştuk. Bizim de birlikte yürüttüğümüz bir süreç olduğu için orada olmamız gerekiyor" dedi. Toplantıda Türk heyetine başkanlık eden Büyükelçi Ömer Önhon, muhalif grupların büyük ölçüde ittifak sağladığını, Türkiye'nin de uzlaşma için azami gayret sarf ettiğini ifade etti. Ağustos'ta sürpriz bir şekilde Ürdün'e kaçan eski Başbakan Riyad Hicab, anlaşmanın Esad rejiminin çöküşünü hızlandıracağını söyledi.

Yeni SUK Başkanı şiddet karşıtı
Suriye Ulusal Konseyi'nin cuma günü başına geçen Hıristiyan George Sabra, Komünist Parti'de önemli pozisyonlarda görev aldı. Susam Sokağı'nın Arapça versiyonunu yazan 65 yaşındaki Sabra, Esad'a muhalefetten 8 yıl askeri hapishanede kaldı. Sabra, Esad karşıtı hareketin başlamasının ardından tutuklanma korkusu ile Paris'e kaçtı. Emekli coğrafya öğretmeni olan Sabra, ülkede bulunduğu sürede hiçbir şiddet olayına karışmadı. Bütün muhalif grupların desteğini kazanan Sabra, Abdülbasit Seyda'dan görevi devraldı.

İsrail'den Suriye'ye uyarı ateşi
İsrail ordusunun, Suriye'den Golan Tepeleri'ne düşen füzelere dün uyarı ateşi ile karşılık verdiği bildirildi. 1973'teki Yom Kippur Savaşı'ndan beri iki ülke arasındaki sınır sessiz olsa da Suriye ile İsrail resmi olarak hâlâ savaş halinde. İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail sınırına düşecek herhangi bir füzeye anında ve sert bir şekilde yanıt verileceği ifade edildi. Öte yandan Suriye ordusunun ülkenin çeşitli kentlerinde muhaliflere yönelik operasyonlarında dün 11 önceki gün ise 88 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), Esad'e bağlı birliklerin ülke genelinde muhaliflere yönelik saldırı ve baskınlarda Deyr ez-Zor'da 4, Dera'da 3, İdlib'te 2, Humus'ta ve Şam'da birer kişinin öldüğünü duyurdu. Türkiye sınırında muhaliflerin ele geçirdiği Rasulayn kentinde de Esad güçleri ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar dün devam etti. Binlerce Suriyeli Türk sınırına doğru kaçarken Esad güçlerine ait helikopterler kentteki buğday ambarlarını ateşe verdi.

BİZE ULAŞIN