Birleşik muhalefete destek yağdı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, dünyadan destek aldı. Başkan Sünni din adamı el Hatib, lideri Hıristiyan Sabra oldu

Suriyeli değişik muhalif grupların Katar'da kurduğu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na Türkiye başta olmak üzere ABD, İngiltere ve Fransa'dan yeni oluşuma destek yağdı. Katar'ın başkenti Doha'da, yedi gün süren müzakereler sonrasında Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) de içinde yer aldığı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) kuruldu. Koalisyon başkanlığına ise Sünni din adamı Şeyh Ahmed Muaz el Hatib seçildi. SUK liderliğine Hıristiyan George Sabra getirildi. Muhalif gruplar arasında aşırılar olduğu gerekçesiyle silah yardımı yapmayan Batılı devletler, yeni oluşuma güven açıkladı. SMDK Başkanı Muaz el Hatib, ilk iş olarak Kahire'de düzenlenen Arap Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Suriye rejimine itibarlı bir alternatif olabilmesi için bu koalisyona tam destek vereceğini söyledi. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague Suriye'de acilen gerekli olan siyasi geçiş sürecini sağlanmasının önemini vurguladı.

"MEŞRU TEMSİLCİ"
SUK'un muhalifleri temsil etmediğinden yakınan ABD de, oluşuma destek verdi. Rusya ise yeni muhalif yapının dış müdahale olmadan müzakere yoluyla krize son vermesini istedi. Katar Başbakanı Al Sani, SMDK'NIN Suriye halkının "tek ve meşru temsilcisi" olarak tanınması çağrısında bulundu. Muhalifler yeni yapının Suriye'nin resmi ve meşru temsilcisi olduğunu açıklarken, Lübnan İleri Sosyalist Partisi Başkanı Canbolat, "Batı SMKD'yı tanıyarak sözünde durmalı" dedi.


BİZE ULAŞIN