Esad'da acıma yok

ESAD'DA ACIMA YOK SINIRDAKİ RESULAYN BOMBALANDI... 26 KİŞİ ÖLDÜ, ÇOK SAYIDA YARALI... Ceylanpınar'ın karşısında bulunan, Suriye'nin Resulayn ilçesine ordu bomba yağdırdı. Yüzlerce Suriyeli tel örgüleri aşıp Türkiye'ye sığındı. Bombaların etkisiyle Ceylanpınar'da panik yaşandı, camlar kırıldı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında bulunan Suriye'nin Resulayn ilçesi, dün sabah Esad'a ait uçaklar tarafından bombalandı. Yerleşim birimlerine düşen bombanın patlamasıyla Ceylanpınar'da birçok yerleşim yerinin camları kırıldı, gökyüzünü dumanlar kapladı. Halk panik yaşadı. Sınırdan metrelerce uzaktaki kasabaya önce helikopter, ardından savaş uçakları ile atılan bombalardan 16 kişi öldü, 31 kişi de yaralandı. Yaralılardan 68'i ambulanslarla Türkiye'ye getirildi. Ancak yaralalılardan 1'i çocuk 10 kişi yaşamını yitirdi. Devlet başkanı Esad'a bağlı güçler ilçeyi öğleden sonra bir kez daha bombaladı. Bölgeden gün boyu çatışma sesleri geldi. Bombardımanın ardından, Esad güçlerine bilgi sızdırmakla suçlanan bazı Suriyeliler'in muhalifler tarafından kurşuna dizildiği öne sürüldü. Günlerdir şidd e t l i çatışmaların meydana geldiği ve önemli ölçüde muhaliflerin kontrolüne geçen Suriye'nin Resulayn ilçesi, dün sabah Suriye ordusu tarafından uçaklarla bombalandı. Sabah ilk olarak saat 09.00 sıralarında Resulayn üzerinde bir helikopter uçuş yaptı. Muhalifler, helikoptere uçaksavar ve otomatik tüfeklerle ateş etti. Bu sırada Suriye tarafından ateşlenen bir roket, sınırı geçerek Ceylanpınar'da yerleşim birimlerine 500 metre uzaklıktaki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nde (TİGEM) bulunan boş araziye düştü. Bu gelişme sonrası güvenlik güçleri alarma geçerken, TİGEM'de bulunan güvenlik görev- lileri de çelik yelek giyip uzun namlulu tüfekleriyle nöbet tutmaya başladı. Saat 09.45 sıralarında duyulan bir uçak sesinin ardından da çok büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın şiddeti ile Ceylanpınar'da birçok ev ve işyerinin camları kırılırken halk büyük panik yaşadı. Şarapnel parçalarının isabet ettiği iki kişi yaralandı.

SINIRA 150 METRE UZAK

Bombalanan yerin, Türkiye sınırına 150 metre uzaklıktaki Resulayn olduğu anlaşıldı. Patlamanın meydana geldiği noktadan birçok yaralı Suriyeli karga tulumba Türkiye sınırına doğru taşınmaya başladı. Çevre illerden Ceylanpınar'a sevkedilen çok sayıda ambulans sınıra hareket ederek, getirilen yaralıları hastanelere taşıdı. Zırhlı araçlar ile önlem alan güvenlik güçleri, sınır hattında bulunan kalabalığı tazyikli su sıkarak uzaklaştırdı. Resulayn semalarında öğle saatlerinde beliren Suriye ordusuna ait helikopter de heyecana yol açtı. Muhalifler; uçaksavar ve ağır silahlarla helikopteri vurmak için ateş etmeye başladı. Bu sırada helikopterin bombalama ihtimalini de göz önünde bulunduran muhalifler Türkiye sınırının sıfır noktasına geldi. Türkiye tarafına birkaç metre uzaklıkta silahları ile helikoptere nişan alarak ateş eden muhalifler, sınır hattında gelişmeleri izleyenlere panik yaşattı. Bu sırada muhaliflerin ateşlediği silahlardan bazılarının mermileri Türkiye tarafına düştü. Suriye tarafından çok sayıda kişi tel örgüleri aşarak Türkiye'ye geçerken birçoğu da bekliyor. Türkiye'de dün itibarıyla 114 bin 944 Suriye vatandaşı bulunduğu bildirildi. Bu arada, muhalifler Deyr Ez Zor'da Esad rejimine ait bir askeri helikopter düşürdüğünü açıkladı.

F-16'LAR 'VUR ' EMRİ YLE KALKTI...
Türk Hava Kuvvetleri, Resulayn'nın bombalanması üzerine harekete geçti. Sınırdaki bombalamanın ardından, Diyarbakır'da bulunan 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda hareketli anlar yaşandı. Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü 182. Filo Komutanlığı'ndan F-16 savaş uçakları dün sabah 'acil' kodlu bir emirle havalanarak bölgeye gitti. Askeri kaynaklar, mühimmat yüklü olarak bölgeye gönderilen Türk savaş jetlerinin Suriye sınır hattında devriye ve keşif görevi yapacaklarını belirtti. 181 ve 182'nci Filoya bağlı savaş uçaklarının pilotlarına, Suriye savaş uçaklarının sınır ihlali yapması durumunda 'vur' emri verildi.

MÜHİMMATLA UÇTU

Helikopter 300 metre daha yaklaşıp sınıra gelseydi, Türkiye yeni angajman kurallarını devreye sokacaktı. Bu kapsamda anında karşılık verilerek, helikopter vurulacaktı. Ancak, 5 kilometreye kadar yapılan uçuşlar "sınıra direk tehdit" olarak algılanmadığı için Esad'ın hava unsurları son anda vurulmaktan kurtuldu. Sınıra yönelik bir tehdit algısı oluşmadığı için F-16'lar yalnızca devriye uçuşu yaptı.


BİZE ULAŞIN