Hollande'dan soykırım sözü

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Senato'dan geçen ancak Anayasa Mahkemesi'ne takılan "soykırımı inkâr yasasını" yeniden gündeme alacağını açıkladı

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ermeni mevkidaşı Sarkisyan ile Elysee Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hollande, ülkesinin, Ermenistan ile ekonomik ilişkileri daha ileriye götürme konusunda kararlı olduğunu söyledi. Görüşmenin ardından, birlikte öğle yemeği yiyen iki liderin, Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilen Ermeni Soykırımı İnkâr Yasası üzerine konuştuğu öğrenildi. Basına açıklama yapılmamasına karşın, Armenews'in yöneticisi Ara Toranyan ve Paris'te çalışan gazeteci Jean Eckian, PanArmenian sitesine açıklamalarda bulundu. Sitenin haberine göre Hollande'ın Anayasa Mahkemesinin de karşı çıkmayacağı bir yasal çerçeve hazırlanacağını ve inkar yasasını yeniden gündeme getireceğini açıkladığı belirtiliyor.

HOLANDE SÖZ VERMİŞTİ

Hollande'ın parlamentodan 86'ya karşı 127 oyla kabul edilen yasanın geçmesi için seçim dönemi söz verdiği biliniyor. Yasa geçerse, Fransa topraklarında, Osmanlı İmparatorluğunun Ermenilere karşı soykırım uyguladığını inkar eden kişiler 1 yıl hapis cezası ya da 45 bin Euro para cezasına çarptırılacak.


BİZE ULAŞIN