İsrail seçimleri saldırıları artırıyor

İsrail hem seçime hem de yeni saldırılara hazırlanıyor. Tıpkı bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 22 Ocak 2013'te yapılacak olan erken seçim öncesi hem Gazze hem de Suriye toprakları topun ağzında.


2001 SEÇİMLERİ VE İKİNCİ İNTİFADA

İsrail'de 2001'deki seçimleri kazanan isim Ariel Şaron'du. Şaron'un en büyük seçimi yatırımı Eylül 2000'de Mescid-i Aksa'ya yaptığı provokatif ziyaretti. Bu ziyaret ikinci intifadanın başlamasına yol açmış ve Aksa İntifadası olarak da bilinen süreçte en az 5 bin 100 Filistinli hayatını kaybetmişti.


2006 SEÇİMLERİ VE LÜBNAN SAVAŞI

İsrail'de Şaron dönemi, Ariel Şaron'un rahatsızlığı nedeniyle kapandı. 2006 yazında yeniden seçim yapıldı. Bu kez başa gelen isim Ehut Olmert'ti. Seçim süreci hem Gazze hem de Lübnan'a yapılan saldırılarla geçti. Lübnan Savaşında yaklaşık 1500 kişi hayatını kaybetti. İsrail, kaçırılan askeri Gilat Şalit'e karşılık aynı dönemde Gazze'yi de kan gölüne çevirdi.

2009 SEÇİMLERİ VE GAZZE KATLİAMI

Olmert dönemi 2009'un başında kapandı. Mart ayında Başbakanlık koltuğuna ikinci kez Netanyahu oturdu. Seçim kampanyası döneminde yine katliam vardı. 27 Aralık 2008 sabahı Gazze'ye yapılan saldırılarla başlayan ve Ocak ayının son haftasına kadar süren katliamlarda 1000'den fazla Filistinli can verdi.


2013 SEÇİMLERİ VE NETANYAHU'NUN SAVAŞ ÇAĞRISI

İsrail, 2013 Ocak ayında erken seçime gidiyor. 22 Ocak'taki seçim öncesi tansiyon dorukta. Gazze Şeridine yönelik saldırılar her geçen gün arttı. Aynı şekilde İsrail işgali altında bulunan Golan Tepelerine düşen havan mermilerinin ardından, İsrail Ordusu, 1973 yılından bu yana ilk kez Suriye topraklarını vurmaya başladı. Gazze'deki Hamas ve İslami Cihat başta olmak üzere silahlı gruplar, ateşkes çağrısında bulundu. BM, itidal uyarısı yaptı. İsrail'de ise Başbakan Netanyahu, Gazze'den atılan Grad füzeleriyle basın toplantısı düzenledi. Hamas'ın, Gazze'den İsrail'in güneyine yaptığı roket saldırılarını şikayet eden Netanyahu, ''Bu tür bir saldırıyı kabul edebilecek dünyada herhangi bir hükümet olur mu bilmiyorum, ben de İsrail Başbakanı olarak bunu kabul edemiyorum'' diye konuştu, "İnsanlarımızı korumak için, haklarımız için savaşacağız, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.


BİZE ULAŞIN