Milyonlarca dolarlık elmas vurgunu

Zimbabve'nin Marange madeninde son 4 yılda milyonlarca dolar değerindeki elmasın çalındığı iddia ediliyor.

Partnership Africa Canada(PAC) grubundan yapılan açıklamada, Zimbabve'de son dönemlerde gerçekleşen elmas hırsızlığının, "İngiliz sömürgesinin yaptığı talandan sonra en büyük soygunlar olduğu" belirtildi.

PAC'ın raporunda, Marange'de yapılan soygunlarla Zimbabve hükümet yetkililerinin, uluslararası değerli taş tüccarlarının ve yerli işbirlikçilerinin zengin olduklarının altı çizildi. PAC'ın "Ne ekersen onu biçersin: Zimbabve Marange Elmas Madeni'ndeki Açgözlülük ve Yolsuzluk" adlı raporu, hükümetin Viktorya Şelalesi'nde düzenlediği "Elmas Ticareti Konferansı'na denk getirilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Öte yandan Zimbabveli resmi yetkililer, hırsızlık olayını yalanladılar. Elmasın kaynağını araştırarak, teröre finans akışının önüne geçmek için uluslararası elmas ticaretini gözleyen "Kimberley Süreci", Zimbabve'nin değerli taş ticaretine yapılan ambargoyu 2011'de kaldırmıştı.
Zimbabve'nin Marange madeni, dünyanın en çok kazanç elde edilen madenlerinden birisi. Zimbabve'de maden endüstrisi iktidar partisi Zanu-PF'nin kontrolünde.

BİZE ULAŞIN