Sınırda yine bombardıman

Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn bölgesine yönelik yeni bir hava bombardımanı yapıldı.

Rasulayn'da ordu birliklerince dün bombalanan alanlar, hava unsurlarınca bugün bir kez daha bombalandı. İlçedeki 3 farklı yere isabet eden bombaların etkisiyle gökyüzünde duman tabakası yükseldi. Patlamanın ardından çok sayıda Suriyeli, Türkiye sınırındaki Ceylanpınar'a kaçtı. Askerler tarafından alınan sığınmacılar, işlemleri yapıldıktan sonra Telhamut Çadır Kenti'ne gönderildi.

Bu arada Ceylanpınar'a çok yakın bir mesafede meydana gelen patlama nedeniyle ilçede vatandaşlar sokaklara çıktı. Güvenlik güçleri de vatandaşları sınırdan uzak durmaları konusunda uyardı.


ÖNLEMLER ARTIRILDI

Esad güçlerinin, Suriye'nin Rasulayn kentini peş peşe bombalamasının ardından şarapnel parçalarının Ceylanpınar ilçe merkezine düşmesi nedeniyle, askeri birlikler de önlemlerini arttırdı. Olası bombalama ve çatışmalar esnasında şarapnel parçalarından askerlerin korunması için, zırhlı taşıyıcılarla nöbet kulübelerine askerler getirilip götürülüyor.

KOMUTANLAR SURİYE SINIRINDA

6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, Kilis'te Suriye sınırında incelemelerde bulundu.

Tümgeneral Bostancı ve beraberindeki Tuğgeneral Güneş, Kilis'e geldi. Suriye sınırındaki Öncüpınar 4. Hudut Bölük Komutanlığı'na geçen komutanlar, burada ilgililerle görüşüp, inceleme yaptı.

Tümgeneral Bostancı ve Tuğgeneral Güneş'in daha sonra sınır karakollarında da denetleme yaptığı öğrenildi.

6 YARALIDAN BİRİ HAYATINI KAYBETTİ

Esad'a bağlı güçler, Ceylanpınar ilçesine sıfır noktada komşu olan Rasulayn'ı peş peşe bombalıyor. Bugün ikinci kez bombalanan Rasulayn'da uçakların bıraktığı bombalar, Ceylanpınar sınırına çok yakın noktalara düşüyor.

Sabah saatlerinden itibaren Esad'a bağlı uçakların bombaladığı Rasulayn kentinin üzerinde siyah dumanlar yükseliyor. Muhaliflerin bulunduğu noktalara bırakılan bombalar nedeniyle Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne toplam 6 yaralı getirilirken, yaralılardan birisi hastanede hayatını kaybetti. Rasulayn'da çok sayıda ölü olduğu bildirilirken, ikinci bombalama sonrasında Türk Kara Hudut Kapısı'na çok sayıda ambulans yönlendirildi.

Tansiyonun gittikçe arttığı bölgeye, Esad güçlerinin çok sayıda zırhlı araçla birlikte hareket halinde olduğu bildiriliyor. Esad'a bağlı güçler, Rasulayn'ı hem havadan, hem de karadan saldırılarla muhalif güçlerin elinden almaya çalışıyor.

RASULAYN'DA KORKU VE PANİK YAŞANIYOR

Esad'a bağlı güçlerin Suriye'nin Rasulayn kentini peş peşe bombalaması nedeniyle, bölgedeki çocuk ve kadınlar büyük korku ve panik yaşıyor.
Rasulayn'da kameralara yansıyan görüntülerde, çocuk ve kadınlar bombalama anlarında panikleyerek evlerinden çıkıp, bölgeyi terk etmeye çalışıyor. Çocukların korku ve panik anı yürekleri burkarken, uçaklardan kaçan bir kız çocuğu da yerde kalan terliğini eline alarak kaçmaya çalışırken görülüyor. Bombalama sonrasında bir kişinin yanarak öldüğü görüntü insanları dehşete düşürürken, bombanın parçaladığı Suriyeli'den geriye ise sadece ceset parçaları kaldığı görülüyor. Öte yandan, muhalifler kadın ve çocukları araçlara bindirerek Türkiye sınırına getiriyor.

ESNAF DÜKKANLARINI AÇMADI

Esad askerleri ve muhalifler arasında Rasulayn bölgesindeki çatışmalar aralıksız ve uçaklar ile devam ederken, Ceylanpınar halkı can güvenliği nedeniyle dükkanlarını açmadı. Esnaf ve vatandaşlar, "Genelde bu caddeler yoğun ve işlektir. Dün, Esad askerlerinin uçakla Rasulayn bölgesini bombalaması sonucu dükkanlarımız hasar gördü ve korku başladı. Bu nedenle dükkanlarımızı açmıyoruz" dedi.

İLÇEYE SEYYAR HASTANELER KURULDU

Ayrıca, Ceylanpınar'a Suriye'den yoğun yaralı gelmesinden ötürü, ilçeye seyyar hastaneler de kuruldu.


BİZE ULAŞIN