Skandala FBI da karıştı

CIA Başkanı Petraeus'u istifaya götüren evlilik dışı ilişkinin bilinmesine karşın seçimden hemen sonra açıklanması, FBI'nın seçim sürecini etkilememek için skandalı örtbas ettiği iddiasına neden oldu

ABD'yi sarsan skandal ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıkarken iki büyük istihbarat servisi de sıkıntıya girdi. CIA Başkanı David Petraeus ile ilişkisi ortaya çıkan Paula Broadwell'in ortak arkadaşları Jill Kelley isimli kadını tehdit ettiği ortaya çıktı. Gelen şikayet sonrası elektronik postalardan yola çıkan FBI'ın, yaz başlarında CIA Başkanı Petraeus'un evlilik dışı ilişkisini ortaya çıkardığı belirlendi. Ancak yaklaşık dört ay boyunca skandalı gizli tutan FBI, Petraeus Libya saldırısı ile ilgili olarak Kongre'ye vereceği ifadeden önce olayı duyurdu. 6 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinden önce bilindiği ortaya çıkan evlilik dışı ilişkinin daha sonra açıklanması Kongre üyelerinin tepkisini çekti. Kongre üyeleri skandalın seçim sonrasına kadar hasıraltı edilerek Başkan Barack Obama'ya yardım edildiği gerekçesi ile soruşturma istedi.

CIA'YA YENİ BAŞKAN
ABD Ulusal İstihbarat Başkanı James Clipper'in seçim akşamı Petreaus'a skandalı söylediğini ve istifa etmesini istediği öne sürüldü. Ancak Beyaz Saray ve CIA'nın, FBI'nın soruşturmasından tamamen habersiz olduğu iddia edildi. Petraeus'un istifa ettiği CIA başkanlığına vekalet eden yardımcısı Michael Morell bu hafta Kongre'ye Bingazi saldırısı ile ilgili olarak ifade verecek. Morell'in görevini insansız hava aracı operasyonlarının mimarı olarak bilinen John Brennan'a bırakacağı öne sürüldü.

ATAMAYI OBAMA AÇIKLAMIŞTI
ABD Başkanı Barack Obama geçen yıl nisan ayında Irak ve Afganistan'da görev alan dört yıldızlı David Petraeus'u CIA başkan olarak atadığını açıkladı. Açıklama yapıldığı sırada eski CIA başkanı Savunma Bakanı Leon Panetta (ortada) da hazır bulunmuştu.

 AİLE DOSTLARINI SKANDAL VURDU
Tehdit e-postalarını alan Jill Kelley istifa eden Petraeus ile yaklaşık beş yıldır devam eden arkadaşlığı olduğunu ve özeline saygı duyulmasını istedi. Yerel medyada yer alan fotoğraflarda ise Kelley, Petraeus ve aldatılan eş Holly (en sağda) aynı karede yer aldı.


BİZE ULAŞIN