Skandalda ikinci perde

CIA Başkanı Petraeus'u istifaya götüren yasak aşk skandalına ABD'nin Afganistan Komutanı General Allen da karıştı. Savunma Bakanlığı, skandalı patlatan kadına 30 bin mesaj gönderen Allen hakkında soruşturma açtı

FBI ve CIA'nın başrolde olduğu evlilik dışı yasak aşk skandalına üst düzey bir komutanın daha adı karıştı. ABD'nin Afganistan Komutanı General John Allen, CIA Başkanı David Petraeus'u istifaya götüren ilişki yumağında yakalandı. FBI'nın soruşturmasında Petraesu'un yasak aşkı gazeteci Paula Broadwell'in tehdit ettiği Jill Kelley ile General John Allen'in birbirlerine aşk e-postaları attığı ortaya çıktı. Tehdit mesajları aldığı şikayeti ile FBI'nın skandalı ortaya çıkarmasına neden olan Kelley ile General Allen'ın 2010'dan beri birbirlerine 20 ile 30 bin e-posta attıkları belirlendi. Petraeus'un yakın arkadaşı olan Kelley ile Allen'ın mesajlarının uygunsuz olduğu ve içeriklerinin açıklanmayacağı belirtildi. Bu arada Kelley'nin e-postalarında FBI ajanlarından birinin de yarı çıplak fotoğrafı bulundu. Ancak fotoğrafın çok uzun zaman önce gönderildiği kaydedildi. Savunma Bakanı Leon Panetta, hakkında soruşturma başlatılan Allen'ın görevine devam edeceğini duyurdu. Ancak Avrupa komutanlığı için yapılacak atama Beyaz Saray tarafından askıya alındı.

EVİ BASILDI

CIA başkanının yasak aşkı Broadwell'in skandal öncesi yaptığı Bingazi saldırısı ile ilgili açıklamalar ise ulusal güvenlik tartışması başlattı. Olay kadının Libya'daki konsoloslukta tutukluların bulunduğu ve saldırının bu nedenle yapıldığı iddiası istihbarat bilgilerinin sızdığı şüphesine neden oldu. Skandalı ortaya çıkaran FBI ajanları da önceki gece Broadwell'in evinde arama yaptı. Evden kutular dolusu evrak ve fotoğraf alan FBI'nın CIA'ya ait hassas belge ve bilgiler olup olmadığını araştıracağı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN