Ürdün yanıyor

Ürdün'de hükümetin akaryakıt fiyatlarına yaptığı zamma yönelik dün başlayan protestolar bugün de ülke genelinde devam ediyor.

Hükümetin akaryakıta yüzde 20 zam kararı, Amman, Salt, Akabe gibi çeşitli şehirlerde geniş çaplı gösterilerle protesto edildi.

Başkent Amman'da avukatlar bugün davalara katılmama kararı alırken, Mühendisler Sendikası da üyelerini iş bırakmaya çağırdı. Mühendisler Sendikası Sözcüsü Abdullah Abidat, ''Sendikanın tüm üyeleri bugün öğlenden sonra iş bırakacak'' dedi.

Ülkedeki çeşitli muhalif organizasyonlar da Cuma günü, hükümetin zam kararının protesto edilmesi, siyasi ve ekonomik reform talebiyle büyük bir gösteri düzenlenmesi çağrısında bulundu. İş bırakma eylemine Öğretmenler Sendikası'nın da katılacağı, öğretmenlerin Ürdün'ün tüm illerinde iş bırakma eylemi başlatacağı açıklandı.

El-Kerek ve El-Mizar'da dün akşam başlayan ve binlerce kişinin katıldığı protestolar sabaha kadar devam etti. Göstericiler ana yolları kapatarak, hükümet binalarına saldırdı.

Göstericilerin hükümet binalarına girmesini engellemek isteyen polis, muhalifleri göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı.
Mute Üniversitesi'nde öğrenciler ve akademik personel, hükümetin akaryakıt zammını protesto ederek, ekonomik sorunların halka yüklenmek yerine yolsuzluk yapanlardan hesap sorularak çözülmesi talebinde bulundu.

Ürdün'ün güneyindeki liman kenti Akabe'de ise halk protesto çadırı kurarak iş bırakma eylemi başlattı.

Es-Salt'ta dün gece düzenlenen gösteride protestocular Adalet Sarayı'nı ateşe verdi, olayda maddi hasar meydana geldi. Protestocuların caddelerle tekerlek yaktığı gösteriler sırasında trafik akışı da felce uğradı. Me'debe'de ise otobüs şoförleri kontak kapatma eylemi düzenledi.

Dün Ürdün'deki 70 reformcu ve gençlik hareketi, hükümetin yakıt fiyatlarına yaptığı zammı protesto etmek amacıyla sivil itaatsizlik eylemi başlatıldığını açıklamış, İçişleri Bakanlığı yakınında oturma eylemi yapan ''İslami Gençlik'', ''Gençlik'', ''et-Tafile'' ve ''Ziban'' gibi gençlik hareketlerine üye binlerce Ürdünlü, zam kararı geri çekilinceye kadar eyleme devam edeceklerini ifade etmişti.
Ürdün hükümeti dün petrol ürünlerine zam yapma kararı almış, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hatim el-Hulvani de fiyatlara yüzde 20 oranında zam yapılacağını belirtmişti.

Eski Başbakan Fayiz el-Taravne, yakıt fiyatlarına yüzde 10 zam yapmış, kararın halk arasında yol açtığı infial üzerine Kral Abdullah zam kararını geri çekmişti.

BİZE ULAŞIN