İsrail Gazze'yi havadan ve denizden bombaladı

İsrail dün gün boyunca Gazze'yi bombaladı. Hamas'ın askeri kanadının lideri Ahmed Caberi'nin yanı sıra 8 kişi öldü. İsrail operasyonun genişleyeceğini duyurdu. Hamas: Cehennemin kapıları açıldı

İsrail, dört yıl aradan sonra ilk kez üst düzey bir Hamas yöneticisini hedef alan bir hava saldırısı düzenledi. Savaş uçaklarının nokta atışında dün Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayı'nın komutanı Ahmed Caberi hayatını kaybetti. Saldırının, İsrail'in iç güvenlik kurumu Şin Bet tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi. Suikastın ardından İsrail yetkili makamları operasyonların süreceğinin sinyalini verdi.

"BU DAHA BAŞLANGIÇ"
İsrail ordu sözcüsü Yarbay Avital Leiboviç, "Bu, geniş çaplı bir operasyonun başlangıcı" derken, Caberi'ye düzenlenen saldırının İsrailli üst düzey yetkililer tarafından da onaylandığını söyledi. Olayın ardından Gazze'de büyük bir öfke meydana geldi. İntikam yeminleri eden Gazzeliler sokaklarda saatlerce gösteri yaptı. Hamas ise saldırının cehennemin kapılarını açtığını duyurdu. İsrail'in Hamas'a ait silah mahzenlerini ve uzun menzilli füzelerin atıldığı mevkileri bombaladığı da gelen haberler arasında. İsrail Donanması'na ait hücumbotlar ise Gazze sahilinin farklı bölgelerini bombaladı. Filistin de gece İsrail'e füze saldırılarıyla karşılık verdi. Füze saldırısında 6 İsrailli yaralandı. İsrail'in düzenlediği saldırılarda ise 9 kişi öldü, 45 kişi yaralandı.

'BULU T SÜTUNU ' İSMİ VERİLDİ
Ölenler arasında 3 çocuk, 1 bebek ve 1 kadın ın da bulunduğu bildirildi. İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıya "Bulut Sütunu"'ismi verildi. Bulut Sütünu, Tevrat'ta İsrailoğulları'na yardımı simgeliyor. İsrail Gazze'ye düzenlediği saldırılara verdiği isimlerle özellikle dini terim ve kavramları refarans alarak vurgu yapıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün Savunma Bakanı Ehud Barak ile yaptığı basın açıklamasında "Gazze'deki saldırıları gerekirse İsrail Ordusu'nun önümüzdeki günlerde Askeri operasyonlarını genişletmeye hazır olduğu yönünde açık bir mesaj niteliği taşıyor"dedi. İsrail'in kara harekatı yapabileceği de öne sürüldü.

TÜRKİYE VE MISIR'A ÇAĞRI
İsrail'in operasyonlarına Filistin'in karşılık vermesi riskinden dolayı yüzlerce İsrail'li ülkenin güneyinden kuzey bölgelerine doğru harekete geçti. Filistin'de ise İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı İsrail uçaklarından gelecek saldırı ihtimaline karşı bütün emniyet merkezlerini boşalttı. Halkın kontrol naktalarına yaklaşmaları yasaklandı. Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki hastanelerde Gazze'den gelen yaralılar için "acil"durum"alarmı verildi. Gazze'deki Filistin yönetimi Başbakanı İsmail Haniye Mısır'ın Arap liderlerini Gazze için "Olağanüstü toplantıya"çağırmasını isterken, Hamas da Ankara'ya seslenerek "Türkiye'nin İsrail saldırılarının önüne geçmesi için diplomatik ve popüler bütün çabasını göstermesini istiyoruz" dedi.

DÜNYADA TEPKİ YARATTI
İsrail'in Gazze'ye saldırısı dünyada da büyük yankı yarattı. Fransa'da Hollande hükümeti taraflara "itidal" çağrısı yaparken , İsrail'deki büyükelçisini geri çağıran Mısır, Gazze'ye yönelik saldırıların 'derhal durdurulmasını"istedi. Saldırılar üzerine Birleşmiş Milletler de itidal tavsiyesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN