Gazze bombalanırken askerler konsere hazırlanıyor!

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı hava saldırıları devam ederken, İsrail askeri bandosunun AB'ye ev sahipliği yapan Belçika'da konser vermeye hazırlanması tepkilere neden oldu.

İsrail Gazze'yi bombalarken askerleri Belçika'da konsere hazırlanıyor

İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı hava saldırıları devam ederken, İsrail askeri bandosunun AB'ye ev sahipliği yapan Belçika'da konser vermeye hazırlanması tepkilere neden oldu. Gazze'de siviller katledilirken, İsrail askerlerinin Avrupa'da sazlı sözlü konser verecek olması kabul edilemez olarak değerlendirildi.İsrail'in 'Bulut Sütunu' adını verdiği operasyonlarda Gazze'de 21 kişiyi öldürdü. İsrail askerleri ise Avrupa'nın göbeğinde 'barış konser' verecek. Pazar günü ülkenin en büyük ikinci şehri ve Yahudi toplumunun yoğun olarak yaşadığı Anvers'te İsrail askerlerinden oluşan Tzahal adlı grup konser verecek. 'İsrail: Barış İçin Doğmak' sloganı ile düzenlenen konserin yoğun ilgiden dolayı aynı gün iki gösteri şeklinde yapılacağı duyuruldu. Konserin ilk ayağında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Başkan Yardımcısı ve eski Belçika Başbakanı Yves Leterme'nin onur konuğu olacak. İkinci ayağına ise Federal Çalışma Bakanı Monica De Conninck'in katılacağı belirtilmişti. Fakat toplumdan gelen yoğun tepki üzerine yoğun gündemini gerekçe gösteren Belçikalı bakan konsere katılamayacağını duyurdu.

"ESKİ BAŞBAKANDAN AYNI HASSASİYETİ BEKLİYORUZ"

İsrail askerlerin Avrupa'nın göbeğinde konser verecek olması başta sosyal medya olmak üzere farklı platformlarda tartışılmaya devam ediliyor. Bazı sivil toplum kuruluşları Pazar günü konser salonu önünde protesto gösterilerinde bulunacak. Dünya barışı için çalışmalarda bulunan Intal Derneği yetkilileri Bakan De Coninck'in davete katılmayışından dolayı memnuniyet duyduklarını ve aynı hassasiyeti Yves Leterme'den de beklediklerini belirtti. İsrail askerlerinin Belçika'da bir konser vermesinin engellenmesi gerektiğini belirten sivil toplum yetkilileri "Bu, İsrail'in yaptıklarını kabullenmek demektir. Biz de bunu engellemek için bir kampanya yapıyoruz. Bugün bu kadar suç işleyen, masum insanları öldüren, Gazze'yi kuşatan İsrail'in aynı gün Belçika'da bir konser verecek olması kabullenilemez. Uluslararası hukuku çiğneyen bir askeri gruba Belçika'nın kapısının kapalı olması gerekir. Bunu anlamak mümkün değil." açıklamasını yaptı.

BİZE ULAŞIN