İsrail vurdu dünya yine seyirci kaldı

İsrail'in Gazze'ye yönelik 'Bulut Sütunu' operasyonunda 19 Filistinli can verdi. İsrail, saldırıyı Twitter üzerinden duyurdu. İngiltere ve ABD, İsrail'e destek verirken BM oturumundan bir sonuç çıkmadı

İsrail, önceki akşamdan bu yana bombaladığı Gazze'yi dün sabah da karadan ve denizden vurdu. 100'den fazla bomba atılan Gazze'nin 40 kilometrelik dış sınırları boyunca okullar yine kapandı. Halka "Sokağa çıkmayın" uyarısı yapılıyor. Son saldırıların 2008'deki 'Dökme Kurşun' operasyonundan sonraki en büyük askeri operasyon olduğu bildirilirken sivil kayıplara rağmen dünya kamuoyu ise somut bir adım atmaktan uzak...
Hayatını kaybeden Filistinliler'in sayısı dün itibariyle 19'a yükseldi, 166 kişi de yaralandı. Gazze'nin merkezinde şimdiye kadar en az 50 ayrı hedef vurulduğu bildirildi. Yaralıları taşıyan bir ambulans da hedef alındı. Saldırıda Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniyye'nin evi de hedef alındı. Uçaklardan atılan bir bomba Heniyye'nin evinin bahçesindeki jeneratöre isabet etti. İsrail Başbakanı Netanyahu, saldırıları genişletmeye hazır olduklarını, 22 Ocak'taki genel seçimler öncesinde Filistinli örgütlere cevap niteliğinde bir operasyon yapıldığını belirtti. Netanyahu, 30 bin yedek askeri göreve çağırdı.

DİRENİŞİN ADI KURAN'DAN

Tevrat'ta İsrailoğulları'na gönderildiğine inanılan ilahi yardımı ifade eden "Bulut Sütunu" ismini taşıyan İsrail operasyonuna karşılık, Filistinliler de Fil suresinde geçen ve Kâbe'yi korumak için Allah'ın gönderdiği Ebabil kuşlarının attığı pişmiş taşları anlatan "Siccil" kelimesini seçti.
İsrail Savunma Bakanlığı, Gazze'ye düzenlenen saldırıyı Twitter'den gönderdiği tek mesajla duyurdu. Böylece ilk kez bir savaş, 140 karakterle sosyal medya üzerinden ilan edilmiş oldu.
İsrail savaş uçaklarından Gazze ve çevresine atılan Arapça bildirilerde, sivil halka 'silahlı militanlar'la birlikte hareket etmemeleri uyarısı yapıldı. Mısır ise Refah Sınır Kapısı'nın iki gün boyunca açık kalacağını duyurdu.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Hamas'ın İsrail'e yaptığı roket atışını kınayarak bu krizde tüm sorumluluğun Hamas'a ait olduğunu savundu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Mısır'a "bölgedeki etkini kullanıp, Hamas'ı durdur" çağrısında bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile de bir telefon görüşmesi yaptı. İsrail saldırısını "kabul edilemez" bulan Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ise BM'yi duruma müdahale etmeye davet etti. Ancak BM Güvenlik Konseyi'nin önceki gece düzenlediği 1.5 saatlik acil oturumdan herhangi bir sonuç çıkmadı.

'ESAD ZAMAN KAZANIYOR'
Prof. Dr. Hasan Köni, İsrail'in Gazze'ye saldırısının Suriye muhalefetinin Katar'daki toplantısının olumlu sonuçlarıyla ilintili olduğunu belirterek, "Suriye'de çözüme gidilmesi, İsrail'in hoşuna gitmedi" dedi. Saldırıların ocak ayında İsrail'de yapılacak seçimlerin öncesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Köni, Netanyahu'nun diğer bir parti ile birleşerek durumunu sağlamlaştırmaya çalıştığını savundu. Siyasi gözlemcilere göre de İsrail'in Gazze saldırısı Esad'a zaman kazandırıyor.

TÜRKİYE'DE DE ÖFKE SELİ
Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, İsrail'in saldırısı protesto edildi. İstanbul'da Fatih Camisi'nde toplanan kalabalık, Edirnekapı'ya kadar yürüdü. Ankara'da, İsrail Büyükelçiliği'nin önünde gösteri düzenlendi. Kocaeli, Kütahya, Van, Adana, Elazığ, Adıyaman, Bilecik ve Kayseri'de toplanan gruplar İsrail aleyhine slogan attı. Konya'da ise saldırıda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. DIŞ HABERLER

BİZE ULAŞIN