İşte Çin'in yeni yüzleri

Çin Komünist Partisi'nin 18'inci kongresinde seçilen ülkenin yeni yöneticileri dün kamuoyunun karşısına çıktı. Yedi kişilik lider kadroda muhafazakâr eğilimliler ağır basıyor

Çin Komünist Partisi'nin 8-14 Kasım arasında başkent Pekin'de düzenlenen 18'inci kongresinde delegelerin oylarıyla belirlenen lider kadro, dün kamuoyuna açıklandı. Büyük Halk Sarayı'nda basının karşısına çıkan yedi kişilik ekipte sürpriz bir isim yer almadı. Beklendiği gibi Çin Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinpin ülkeyi 10 yıllığına yönetmek için seçilirken, Başbakan yardımcısı Li Keçiang başbakanlığa, sırasıyla Cang Dıciang, Yü Cıngşıng, Liu Yünşan, Vang Çişan ve Cang Gaoli de Komünist Parti'nin politbüro daimi üyeliğine getirildi. Tören sırasında yaptığı konuşmayla nasıl bir yönetim sergileyeceğinin işaretlerini de veren Şi Cinpin, kadro olarak üzerlerinde bulunan ciddi sorumluluğun farkında olduklarını belirtti. "Bu önemli görevi ulusumuz için aldık" diyen Şi, "Çin halkının daha iyi eğitim, istikrarlı iş, daha çok gelir ve geniş kapsamlı sosyal güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için çalışacağız" ifadelerini kullandı. Şi, yeni süreçte partinin karşı karşıya bulunduğu en büyük sorunların yolsuzluk, rüşvet, üyelerin halktan kopukluğu, bürokrasi ve gereksiz formaliteler olduğunu kaydetti. Mart ayında resmen devlet başkanlığı koltuğuna oturacak olan Şi "Bu sorunların çözümü için bütün parti tetikte olmalı" şeklinde konuştu. Çin medyasında yer alan haberlere göre, ordunun başı olarak nitelendirilen Merkezi Askeri Komisyon Başkanlığı'na Şi Cinpin, yardımcılıklarına da Fan Çanglong ve Şu Kiliang seçildi. Siyasi gözlemcilere göre Çin'i önümüzdeki 10 yılda yönetecek olan kadroda muhafazakâr isimler çoğunluğu oluşturuyor. Bu nedenle, ülkenin genel politikasında çok çarpıcı değişimler beklenmiyor.

MAĞARADAN DEVLETİN ZİRVESİNE TIRMANIŞ
Komünist rejimin ileri gelenlerinden General Şi Zongşun'un oğlu olarak 1953'te dünyaya gelen Şi Cinpin'in hayatı, babasının hapse atılmasıyla tamamen değişti. Şi, Şanşi eyaletinin yoksul bir köyünde 7 yıl mağara benzeri bir evde yaşamaya ve komünist usulleri öğrenmeye mecbur tutuldu. Bu dönemin kendisine güvenmeyi öğrettiğini söyleyecek olan Şi, 1974'te üye olduğu Komünist Parti'de yükseldi ve 2008'de devlet başkan yardımcılığına getirildi.


BİZE ULAŞIN