Bağdat'ta bir gazeteci öldürüldü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir gazetecinin öldürüldüğü bildirildi.

Irak Basın Özgürlüğü İzleme Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin, Bağdat'ın Şeyh Ömer bölgesinde ''Bağdatlı Halk'' adlı gazetenin genel yayın yönetmeni Semir eş-Şeyh'in cesedini bulduğu belirtildi.

Açıklamada, ''Gazeteci arkadaşımızın öldürülmesini büyük üzüntüyle karşılıyor ve şiddetle kınıyoruz. Arabasıyla Şeyh Ömer bölgesinden geçmekte olan eş-Şeyh, silahlı saldırıya uğramış ve göğsüne 3 kurşun isabet etmiş. Olayın iç yüzünün yapılacak geniş çaplı ve acil soruşturmadan sonra aydınlığa kavuşturulmasını talep ediyoruz. Bu eylemin arkasında duran canilerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz'' denildi.
Bağdatlı Halk adlı gazetenin genel yayın yönetmeni eş-Şeyh (61), insan hakları, temel özgürlükleri savunma ve bilgiye ulaşma hakkı alanındaki faaliyetleriyle tanınıyordu.

Gazeteciler için dünyanın ''en tehlikeli'' ülkelerinden biri olarak kabul edilen Irak'ta, ABD ve müttefiklerinin 2003'te açtığı savaştan bu yana öldürülen basın mensubu sayısının 360'ı bulduğu belirtildi.
BİZE ULAŞIN