Ölümün ateşkesi yok

Obama ve dünya liderleri, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile Erdoğan'ın ateşkesi sağlaması adına İsrail'e "Fırsat ver" baskısı yapıyor. Ama bu arada Gazze'ye ölüm yağıyor. Dünün bilançosu: 8'i çocuk 22 ölü

İsrail'in çarşamba gününden bu yana devam eden Gazze saldırılarında, artan sivil kayıplar ve ağırlaşan bilanço ateşkes çabalarına da hız kazandırdı. ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya çağrıda bulunarak, "Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Tayyip Erdoğan'a Hamas ile arabuluculuk yapmaları için bir şans vermesini" istedi.

İNGİLTERE: KARADAN GİRME!..
İngiltere Başbakanı Cameron Netanyahu'ya "Krize son vermek için gerekeni yapın" çağrısı yaparken, Dışişleri Bakanı William Hague da düzenlenecek bir kara harekâtının İsrail'e kazandığı uluslararası desteği kaybettireceğini belirterek, "Bir kara harekâtında sivil kayıplarının olağanüstü şekilde artışını önlemek çok zor olur" yorumunu yaptı. Gazze'den İsrail'e yapılan saldırıların arkasında İran'ın bulunduğunu savunan Hague, "İran hem bölgeye silah sızdırıyor, hem de İsrail'e füze atılmasını teşvik ediyor" şeklinde konuştu. İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi de uluslararası toplumun Gazze saldırılarına son vermesi ve bir kara harekâtından kesinlikle kaçınması için Netanyahu'ya baskı yapmaya başladığını yazdı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes ise ABD Başkanı Barack Obama'nın, Hamas'la diyaloğa geçilmesi ve gerilimin azaltılması sürecinde yapıcı bir rol oynama kabiliyetinin bulunması nedeniyle Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Başbakan Erdoğan ile görüştüğünü açıkladı. Rhodes, "Bizim görmek istediğimiz, Mısır ve Türkiye gibi Hamas'la ilişkisini sürdüren ülkelerin, Gazze'den roket atışlarının durması noktasında yardımcı olmaları" dedi.

OBAMA: 48 SAATE BELİ OLUR
Tayland'daki temaslarının ilk gününde Gazze'deki son durumla ilgili konuşan Obama da, İsrail'e desteğini yineledi. Obama "Dünyadaki hiçbir ülke, kendi vatandaşlarını tehdit eden füzelere karşı tolerans gösteremez. İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki militanlarca atılan füzelere karşı kendi korumaya hakkı vardır" dedi. Obama, iki gün içinde Gazze krizinin sona erip ermeyeceğinin belli olacağını da belirtti. Bu arada Gazze'deki Filistinli yetkililer Fransız haber ajansı AFP'ye yaptıkları açıklamada, "İki taraf arasında çok ciddi görüşmeler devam ediyor. Belli bir mesafe alındı. Yakında ateşkesin ilan edilmesi mümkün" şeklinde konuştu. İsrail'den üst düzey bir heyet de ateşkes görüşmeleri için Kahire'ye gitti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da çözüm arayışları için Kudüs'e giti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un da bugün Mısır'a giderek, krizi görüşecek.

AYNI BİNADA 10 KİŞİ ÖLDÜ
İsrail ise Gazze'de ölüm saçmaya devam ediyor. Dün gün doğmadan başlayan savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 8'i çocuk 22 kişi yaşamını yitirdi. 3 katlı bir binada 7'si aynı aileden 10 kişi can verirken, saldırının ilk gününden beri en ağır bilanço dün oluştu. Hamas hükümetinin resmi verilerine göre, 5 günden bu yana 71 Filistinli öldü, 16'sı gazeteci 591kişi de yaralandı. Öte yandan İsrail savaş uçakları, hükümet binalarını ve Başbakan İsmail Haniye'nin ofisinden sonra dün de iki medya binasına nokta atışı yaptı. Saldırıda, aralarında AA muhabirlerinin de bulunduğu en az 8 gazeteci yaralandı. Yetkililer, gazetecilerden birinin ayağının koptuğunu açıkladı. Saldırıda, Hamas'a ait El Aksa TV'nin de hedef alındığı kaydedildi. Gazze'den karşılık olarak atılan bir füze ise İsrail'in Aşkelon kentindeki dört katlı bir binayı vurdu. İki roket Tel Aviv semalarında imha edilirken Ofakim kentine atılan füze sonucu 2 kişi ağır yaralandı. DIŞ HABERLER

BİZE ULAŞIN