Rasmussen'den patriot açıklaması

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Suriye sınırına Patriot füzesi yerleştirilmesi konusunda Türkiye'den henüz resmi bir talebin gelmediğini ama Türk hükümetiyle temas halinde olduklarını söyledi.

Rasmussen, AB savunma ve dışişleri bakanları toplantısına girişinde basına yaptığı açıklamada, "Türkiye'den henüz resmi talep almadık ama Türk hükümetiyle temas halindeyim. Türkiye-Suriye sınırındaki durum büyük endişe kaynağı. Türkiye'yi korumak ve savunmak için tüm planlarımız hazır. Gerektiğinde bu planlar etkin koruma ve savunma için uyarlanır. Eğer Türkiye'den etkin koruma ve savunmanın güvence altına alınması talebi gelirse bu acilen değerlendirilir" dedi.

Rasmussen, Patriot füzelerinin bütünüyle savunma amaçlı olduğunu hatırlatarak Suriye'nin uçuşa yasak bölge ilan edilmesiyle alakalı olmadığını belirtti.

İsrail'in Gazze saldırısını da değerlendiren Rasmussen, NATO olarak Ortadoğu barış sürecine dahil olmadıklarını ve bu kapsamda bir rol üstlenmeyi öngörmediklerini söyledi.

Gazze ve İsrail'de şiddetin tırmanmasından büyük endişe duyduğunu ve masum insanların hayatlarını kaybetmesini esefle karşıladığını belirten Rasmussen, "Elbette İsrail'in kendini savunma hakkı vardır ve İsrail'e saldırılar sona ermelidir. Ama uluslararası toplum aynı zamanda İsrail'den teenni göstermesini beklemektedir. Bir çözüm bulunması için bölgesel ve uluslararası çabaları memnuniyetle karşılıyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN