11 Filistinliye mezar olan bina yanlışlıkla vurulmuş

İsrail'in Gazze'ye saldırısında 6'ncı güne girildi. Aynı aileden 11 kişinin öldüğü apartmanın "teknik hata" sonucu vurulduğu ortaya çıktı. İsrail, Gazze sınırına 40 bin askerini yığdı, harekât için bekliyor

İsrail'in Gazze'deki hedeflere başlattığı saldırı altıncı gününü geride bırakırken kara harekâtı içinde hazırlık yapıldığı bildirildi. Önceki gün bir apartmanın bombalanmasının ve 11 sivilin hayatını kaybetmesinin 'teknik hata'dan kaynaklandığı ortaya çıktı. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Dalu ailesinin yaşadığı binaya yapılan saldırının, bir Hamas yetkilisinin evi hedef alınırken teknik nedenlerle bombanın yanlış noktaya atılması sonucu yaşandığı kaydedildi. Hamas yetkililerinden Selame Maruf, İngiliz Daily Telegraph gazetesine, "İsrail aynı aileden 11 kişiyi öldürdü. İsrail bu saldırganlığı durdurmak istiyorsa, biz de müzakereye hazırız. Ama durum ortadayken verilen hangi söze güvenebiliriz ki" dedi. Bu kanlı hata, ülke basını tarafından da ele alındı. Haaretz gazetesi, ordunun aslında Hamas'ın füze atımından sorumlu biriminin başında bulunan Yahya Rebia'nın evini hedef almak istediğini ancak yan taraftaki bir başka binanın vurulduğunu yazdı. Dula ailesinin 81 yaşındaki bir ferdiyle 4 çocuğun da kurbanlar arasında bulunduğu saldırıdan geriye depremi andıran manzaralar kalmış, kurbanlar enkazın altından saatler süren bir çalışmayla çıkarılabilmişti.

HAREKÂT UYARISI

Gazze'den kendi topraklarına füze atmaya devam ettiğini savunan İsrail, dün bombardımanı sürdürdü. Dünkü saldırılarda ölen 20 civarında insanla birlikte, altı günlük operasyonda hayatını kaybeden Filistinli sayısı 103'ü bulurken, 260'ı çocuk 24'ü gazeteci olmak üzere 770 kişi yaralandı. İsrail'in geniş kapsamlı bir kara harekâtına hazırlandığı iddia edildi. İsrail basını, 40 bin askerin Gazze sınırında kara harekâtı için izin beklediğini iddia etti. Başbakan Benyamin Netanyahu "Operasyonları genişletmeye hazırız, şimdiden binden fazla terörist hedefi vurduk" açıklamasında bulunmuş, dün de 36 saat içinde kara saldırısına başlayabileceklerini kaydetmişti. ABD ve İngiltere'den sonra Fransa da İsrail'i bir kara harekâtına girişmemesi konusunda kesin bir dille uyardı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Kudüs'ü ziyareti sırasında savaşın bir çözüm ya da seçenek olmadığını söyledi. Öte yandan İsrail ile Hamas arasındaki muhtemel bir ateşkes için müzakerelerin devam ettiği bildirildi. Mısırlı yetkililer, Hamas'ın ateşkesin şartlarını içeren bir mektubu İsrailli yetkililere ilettiklerini kaydetti. Hamas'ın saldırıların durdurulmasını ve ateşkesin ABD'nin garantisi altına alınmasını şart koştuğu vurgulandı. Hamas lideri Halid Meşal ise Netanyahu'nun ateşkes isteğinde bulunduğunu söyledi. "Savaşı kim başlattıysa o durdursun" diye konuşan Meşal, İsrail'in işlediği suçların tanınmasını istedi. Bu arada Hamas ve El Fetih, birbirlerine destek açıklamaları yaparak bölünmüşlüğe son vermek istediklerini duyurdu.

İSRAİL ATEŞKES ŞARTINDA '15 YIL SALDIRI OLMASIN' GARANTİSİ İSTEDİ
15 yıl boyunca herhangi bir saldırının yapılmama garantisi.
Gazze'ye herhangi yasal olmayan yollardan silah sokulmaması.
İsrail terörist bir saldırı anında cevap verme ve bilgi toplama hakkına sahiptir.
Mısır'dan Gazze'ye geçiş Refah sınır kapısı açık kalacak ancak İsrail'e giriş kapalı kalacak.
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi varılacak ateşkes anlaşmasının garantörü olacak.

BİZE ULAŞIN