Muhalif istihbarat devrede

Beşar Esad rejimine karşı etkinliklerini giderek artıran Suriyeli muhalifler, kendi istihbarat ve iç güvenlik birimlerini oluşturdu. Yapılan açıklamada "Devrimi koruyacağız" denildi

Suriye'de yaklaşık 20 aydır Beşar Esad rejimine karşı mücadelelerini sürdüren ve ülkenin büyük bölümünde etkinliklerini artıran muhalifler, kendi istihbarat ve iç güvenlik birimlerini oluşturduklarını açıkladı. Özgür Suriye Ordusu Sözcüsü Fahad El Masri tarafından Youtube üzerinden yayımlanan bir videoyla yapılan duyuruda, "Devrimi ve devrimin çocuklarını korumak için güçlü bir güvenlik ve istihbarat sistemi oluşturuldu" denildi. Videoda maskeli sekiz muhalifin yer aldığı görülürken, resmi açıklamayı kendisini "Albay Usame" olarak tanıtan bir kişi yaptı. Albay Usame, "Suriye Devrimi Ulusal Güvenlik Bürosu'nun İstihbarat Servisi" resmi adını taşıyan oluşumun farklı birimlerinin başında yer alan isimleri de açıkladı. 19 ayrı departmandan oluşan istihbarat servisinin lojistik bölümünün başkanlığını 'Umm Aişe' adlı bir kadın üstlendi. Albay Usame, "Bu kurum, devrimin içerideki ve dışarıdaki düşmanlarına karşı en güçlü kollardan biri olacak. Zamanla iç ve dış istihbarat aygıtlarının bütün birimleri genişletilecek. Ayrıca Suriye'nin önemli kentlerinde şubeler açılacak. Esad güçlerine ve özellikle de Şebbiha militanlarına karşı etkin mücadele için büyük bir adım atıldı" açıklamasında bulundu. İstihbarat servisinin yönetiminin kimde olacağı ise netlik kazanmadı. Doha'da geçtiğimiz hafta oluşturulan Muaz El Hatib liderliğindeki Suriye Ulusal Koalisyonu'nun bu gelişmeyle ne kadar bağlantısının olduğu da belirsizliğini koruyan diğer bir konu.

İNGİLTERE DE TANIDI
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye Ulusal Koalisyonu'nu Suriye halkının tek temsilcisi olarak tanıdıklarını açıkladı. Geçtiğimiz hafta Fransa, yeni muhalif cepheyi resmen tanıyan ilk Avrupa ülkesi olmuştu. ABD ise oluşumu 'tek temsilci' olarak tanıma noktasında temkinli hareket ediyor.

BİZE ULAŞIN