Hamas, Tel Aviv'de yolcu otobüsünü vurdu: 21 yaralı...

Hamas, İsrail saldırılarına karşılık vermeye devam ediyor. Dün İsrail tarafına düşen roketler 1'i asker 2 kişinin ölmesine neden oldu. En ses getiren karşılık ise Tel Aviv'de bir otobüse yönelik bombalı saldırı oldu. Patlamada biri ağır 21 kişi yaralandı. Olayla ilgili bir kadın yakalanırken, görgü tanıkları başka bir kişiyi kaçarken gördüklerini söyledi. İsrail askerleri Telaviv- Kudüs arasında bulunan 80 kilometrelik yolu üç saat süreyle trafiğe kapattı. Bu nedenle yoldaki araç kuyruğu 40 kilometreye ulaştı. Öte yandan polis Telaviv sokaklarında yabancılara ve özellikle Araplara kimlik yoklaması yapmaya başladı.
Hamas'ın saldırıyı üstlenmesinin ardından, minarelerden anons yapıldı ve eylem Gazze'de havaya ateş açılarak kutlandı. Fransa ve ABD saldırıyı kınarken, özellikle ABD böylesi saldırıların, belli bir mesafe alınan barış görüşmelerini baltaladığını ve ateşkes ihtima - lini zorlaştırdığını açıkladı.
İsrail'in 8 gündür süren bombardımanı dünyanın dört bir yanında protesto ediliyor. Endonezya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerde toplanan kalabalıklar "Acını hissediyoruz Gazze" sloganları attı. Arap yöneticileri "uyanmaya" çağıran göstericiler, İsrail'e destek veren ABD'yi de protesto etti. Mısır'ın Sina yarımadasındaki gösteride ise kan aktı. Güvenlik güçleri ile protestocular arasında çıkan olaylarda 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. 20 aydır Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin bomba yağdırdığı Suriye de Gazze'yi unutmadı. Başkent Şam, İdlib, Halep ve Humus'ta Gazze halkıyla dayanışma gösterileri düzenlendi. İdlib'in Salkin beldesindeki protesto gösterisinde "Esad bombalarını bize değil, İsrail'e at" ve "Filistin ve Suriye, acılarımız aynı" şeklinde sloganlar atıldı.

HALK SAVAŞ İSTİYOR

İsrail'in güneyindeki Birşeva kentinde çok sayıda Yahudi, İsrail'in Gazze'ye saldırılarının durdurulması yönünde sürdürülen ateşkes görüşmelerini protesto etti. Ellerinde bayraklarla sokaklara çıkan Yahudiler İsrail'in güneyindeki Gazze şehirlerine kara harekâtı düzenlenmesi çağrısında bulundu. Göstericiler "Halk Hamas'ı kovmak istiyor", "Hamas'la yaşamaktan yorulduk" şeklinde Hamas karşıtı sloganlar atarken, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan güneyin güvenliğini sağlamasını istedi.

BİZE ULAŞIN