Enkazda zafer kutladılar

İsrail'in abluka altındaki Gazze'ye yönelik yaptığı ağır bombardımanın ardından, Hamas zafer ilan etti. Gazze halkı, 161 kişinin öldüğü savaş sonrası bayram ilan edip enkazda zafer kutladı

İsrail'in Gazze'de yönetimde bulunan Hamas'a yönelik başlattığı ağır saldırılar, dün varılan ateşkesle sona erdi. Mısır'ın önderliğinde Türkiye, ABD ve Katar gibi ülkelerin katkıları ile varılan anlaşma önceki gece yürürlüğe girdi. Ateşkesin duyurulmasının ardından Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, "İsrail kaybetti, Filistin direnişi kazandı" diyerek zafer ilan etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Meşal, tüm sınır kapılarının açılacağını söyledi. Meşal, İsrail'in ateşkese uyduğu sürece kendilerinin de uyacağını belirtti. Gazze'deki Hamas Hükümeti de ateşkes ilan edilen dünü resmi bayram kabul ederek tatil ilan etti. Gazeliler ve güvenlik görevlileri ise harabeye dönen kentte enkaz üzerinde birbirlerine sarılarak ateşkesi kutladı.

İSRAİL: YENİDEN SAVAŞIRIZ
Ateşkes ilanından sonra Gazze'den 13 füze fırlatıldığı ancak bunların 10 tanesinin Filistin bölgesinde patladığı kaydedildi. İsrail'in güneyinde yaşayan halk ise ateşkes anlaşması ile hayal kırıklığı yaşadıklarını ve saldırının devam etmesini istediklerini açıkladı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu vatandaşların daha güçlü operasyon beklediklerinin farkında olduklarını söyledi. Netanyahu, "İsrail devleti için doğru olan ateşkes için fırsat aramaktır" dedi. Savunma Bakanı Ehud Barak ise Hamas'ın anlaşmaya uymaması durumunda saldırıya hazır olduklarını duyurdu.

Halkla zafer kutladı
Harabeye dönen Gazze sokaklarından enkaz temizlenirken, Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye halkı selamladı. Ellerinde bayraklarla Haniye'yi dinleyen halk İsrail karşıtı slogan attı.


BİZE ULAŞIN