Mursi'den radikal kararlar

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, anayasal düzenlemeler çerçevesinde yeni kararlar aldı. Mursi eski rejimin izlerini temizleme peşinde...

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Yasir Ali, Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı adına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mursi'nin, geçmiş anayasal düzenlemeleri inceledikten sonra, devrimin cumhurbaşkanına yüklediği sorumluluk uyarınca ve devrimin hedefine ulaşması amacıyla, devrik rejimin yapısını yıkmak, yolsuzlukları kökten sona erdirmek, yolsuzluklara bulaşanları yargılamak, devlet kurumlarını temizlemek, sosyal adaleti gerçekleştirmek, Mısır'ı ve halkını eski rejimin sembollerinden korumak, özgürlük, adalet ve demokrasi temelli yeni anayasanın oluşmasını sağlayacak altyapıyı oluşturmak ve halkın beklentilerini karşılamak amacıyla bir dizi kararlar aldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, kararları şöyle sıraladı:

''Devrimi koruma kanunu gereği, Mübarek dönemi yetkilileri aracılığıyla işlenen, göstericileri yaralama, öldürme ve öldürmeye teşebbüs suçlarında yeniden soruşturma açılacak ve yargılamaya gidilecektir.

Cumhurbaşkanının göreve geldikten sonra aldığı kararlar ve anayasal düzenlemeler, yeni anayasa tamamlanana ve millet meclisi seçimleri gerçekleşene dek nihai kabul edilecek ve herhangi bir merci tarafından durdurulamayacak ve lağv edilemeyecektir. Bu düzenleme hali hazırda yargıda bekleyen kararları da kapsayıcıdır.

MÜBAREK DÖNEMİ YARGIÇLARINA SAVAŞ AÇTI


Görev süresi dört yıl olacak olan başsavcı, yargı mensupları arasından Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenecektir. Başsavcının 40 yaşının altında olmaması ve görevi devralması için genel kurallara haiz olması gerekmektedir. Başsavcıya ilişkin bu kararlar, halihazırda bu göreve tayin olan kimse için geçerli olacaktır.

30 Mart 2011 anayasal düzenlemesindeki 60. Maddedeki 'anayasa tasarısı en geç 6 ay içinde hazırlanır' ibaresi 'anayasa tasarısı en geç 8 ay içinde hazırlanır' ibaresiyle değiştirilmiştir.

Yargı kurumlarının Şura Meclisi'ni ve Anayasa Komisyonu'nu feshetme yetkisi yoktur.

25 Ocak devriminin veya halkın hayatının, vatanın birliğinin ve güvenliğinin tehlikeye girmesi halinde, yahut devlet kurumlarının görevlerini yapamaz hale getirilmesi durumunda, Cumhurbaşkanı bu tehlikelerle mücadele için kanunun belirlediği gerekli icraat ve tedbirleri alacaktır.''

Sözcü Yasir, bu kararlar doğrultusunda Mursi'nin Başsavcı Abdülmecid Mahmud'u görevden alarak yerine Talat İbrahim'i atadığını açıkladı. Sözcü Yasir, yeni düzenleme doğrultusunda 25 Ocak Devrimi yaralılarına ve şehit ailelerine istisnai maaş bağlanılacağını da belirtti.

Müslüman Kardeşler'den destek

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) üyesi yüzlerce kişi dün gece, Mısır'ın başkenti Kahire'de Mursi'nin yeni anayasal düzenlemelerine destek gösterisi düzenledi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mursi'nin kararlarını eleştiren muhalefet partileri halkı bugün düzenlenmesi planlanan protesto gösterilerine katılmaya çağırdı.

Mursi'nin kararlarını destekleyenler ise Mısırlıları 'Tahrir' meydanına davet etti.

BİZE ULAŞIN