BM Rusya'ya sert çıktı

Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Komitesi açıkladığı raporunda Rusya'yı sert bir dille eleştirdi.

Cumartesi 24.11.2012 10:11
ABONE OL
Raporda Moskova'nın işkence iddiaları karşısında gereken adımları atmadığı, bu konuda araştırma yapan insan hakları avukatları ve gazetecilere iyi davranmadığı iddia edildi.

Bağımsız uzmanlar arasındaki görüşmeler sonrası açıklanan raporda, ülkedeki tutukluların işkence ve kötü muamele şik'yetlerindeki rakam ile Rus makamlarınca açıklanan rakamlar arasındaki büyük farkın endişelere sebep olduğu ifade edildi. Rusya yönetimine, ülke genelinde işkence ve kötü muamelenin durdurulması ve sorumluların cezasız bırakılmaması konusunda acil çağrıda bulunuldu.

Rusya'da son günlerde Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteğiyle yapılan yasal değişikliklerin de komiteyi rahatsız ettiği görüldü. Komite, yasadaki mevcut değişikliğin vatan hainliği olgusunu çok genişlettiği ve bunun hükümet karşıtı herhangi birinin hain olarak ilan edilmesine yol açabileceğini işaret etti. Putin'in destek vereceği yeni bir kanunun gerektiği belirtildi.

Ülkedeki işkence iddialarının artması üzerine'Araştırma Komitesi'nin kurulması takdirle karşılandı, ancak kurumun tarafsızlığı ve etkiliği konusunda endişelerin olduğu dile getirildi. Endişelere sebep olarak ise komitenin başına getirilen Alexander Bastrykin'in Rusya'da yayın yapan Novaya adlı gazetenin editörlerinden birini yayınlanan bir eleştiri yazısından dolayı tehdit ettiği iddiaları gösterildi. Ayrıca konunun Rus mercileri tarafından araştırılmasına rağmen herhangi bir yaptırım kararının alınmadığının da altı çizildi.

Raporda ayrıca insan haklarını raporlayan ve gözlemleyen organizasyonlara yönelik gözdağı, sindirme ve saldırı hadiselerindeki artışa da dikkat çekildi.