Çin dünyaya meydan okudu!

Çin Savunma bakanlığı, eski adı Varyag olan "Liaoning" uçak gemisinin üzerine ilk savaş uçağının iniş yaptığını duyurdu.

Çin savunma alanında büyük başarıya imza attı. Çin Savunma bakanlığı, eski adı Varyag olan "Liaoning" uçak gemisinin üzerine ilk savaş uçağının iniş yaptığını duyurdu.

300 metrelik piste sahip uçak gemisi, gelişmiş radar, füze ve silah sistemleriyle donatıldı. Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra Çin uçak gemisiyle gövde gösterisi yaptı. Üstelik kendi üretimi olan J-15 savaş uçaklarıyla... Çin'in ilk savaş uçağı olan J-15'ler geminin pistine başarıyla indi. Uçakların gemiden kalkış denemeleri de başarıyla sonuçlandı.

Uçak gemisi aslında eğlence ve araştırma amacıyla satın alınmış, 1 milyon turist gönderme sözü karşılığında 2001'de Boğazlarımızdan geçirilmişti. Ancak vaadler havada kaldı. Savunma alanında büyük fırsat yakalayan Çin, 10 yıllık çalışmanın ardından gemiyi yeniden inşa ederek geçen Eylül ayında Deniz Kuvvetleri'ne teslim etti.

Uçak gemisinin 3-4 yıl içinde deneme süresinin tamamlanması ve tam kapasite hizmet vermesi bekleniyor. Şu anda dünyada ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya, Hindistan, Brezilya ve Tayland'a ait toplam 21 aktif uçak gemisi bulunuyor.
BİZE ULAŞIN