'İran Hamas'ı yeniden silahlandırıyor'

İsrailli merciler casus uydularının raporlarına dayanarak Tahran'ın Fajr-5 roketlerini Sudan üzerinden Gazze şeridine sevk etme hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

İsrailli yetkililer İsrail casus uyduları tarafından sevkiyat hazırlığı içinde olduğu tespit edilen roket ve diğer askeri malzemelerin Gazze şeridine sevk edileceğine inanıyor. Rapora göre İran, İsrail ile Hamas'ın arasında geçen haftanın sonlarında ateşkes sağlanmasıyla birlikte silah sevkiyatı hazırlıklarına başladı. Sevkiyat hazırlığındaki roketlerin İsrail ile Hamas'ın mücadelesi esnasında Tel-Aviv ve Kudüs yakınlarına düşen roketlerle aynı model olan İran yapımı Fajr-5 olduğu söylendi.

İSRAİL: 'SUDAN, İRAN VE MISIR GAZZE'YE SİLAH DESTEĞİ VERİYOR'

Geçen ay Hartum yakınlarındaki bir silah fabrikasına yapılan hava saldırısının ardından konuşan İsrail Savunma Bakanlığı Politika ve Politik-Askeri İlişkiler Direktörü Amos Gilad, Sudan'ı Gazze'ye yapılan silah sevkiyatlarında geçiş noktası olmakla itham etmişti. Sudan'ı 'teröristler' ile işbirliği yapmakla suçlayan Gilad aynı zamanda Sudan rejiminin İran destekli olduğunu ve Mısır aracılığıyla Hamas'a gönderilen silahların transferinde güzergah olarak kullanıldığını söyledi. Sudan ise İsrail'i askeri fabrikasına saldırmakla suçlamıştı.

Bazı istihbarat kaynakları baz alınarak yapılan tahminler doğrultusunda İsrailli yetkililer, İran'ın Afrika ülkelerinden İsrail'i hedef alabilecek uzun menzilli balistik füzeleri Sudan'a göndermiş olabileceğini tahmin ediyor. İran'ın Hamas ve Gazze'deki diğer direnişçi grupları silahlandırma isteği, İran'a karşı muhtemel bir İsrail saldırısına Tahran'ın verebileceği stratejik cevap olarak düşünülüyor.

BİZE ULAŞIN