İran siyaha büründü matem tutuyor

Her sene olduğu gibi bu sene de Şii inancındaki Müslümanlar Muharrem Ayının 10'una denk gelen Aşure Günü'nde siyahlara bürünerek gözyaşı döküyorlar.

Tüm dünyada olduğu gibi İran'da da milyonarca Şii, Hz. Hüseyin'in şehadetini hatırlayarak siyah kıyafetler içerisinde matem tuttu. İranlılar aşure gününde Şia inancının On İki İmamından üçüncüsü olan Hz. Hüseyin'in katledilişini hatırlayarak matem tuttular. 14 asır önce Irak'ın Kerbela bölgesinde Emevi Hükümdar Yezid'in orduları tarafından katledilen Hz. Hüseyin ve aile efradı İranlı Şiiler tarafından birbirinden farklı faaliyetler ve matem şekilleriyle hatırlanıyor.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN!Aşure Günü'nü ayin ve taziyelerle geçiren İranlılar, sokaklarda ve meydanlarda Şehit İmam Hüseyin için methiyeler dizdiler. Camilerde ve diğer halka açık umumi meydanlarda faaliyetler düzenleyen Şiiler, eski İran kültürüne dayanan müzikli ve şarkılı dramatik tiyatro sahneleriyle taziye kutlamaları yaptılar.

Tarihi hikayelerin, şarkıların, şiirlerin ve müzikli ağıtların paylaşıldığı İran sokaklarında matem tutanların çocuklarını da ayinlere getirdikleri gözlendi.
BİZE ULAŞIN