Sanal cephede savaş

Suriye'de 20 aydır devam eden iç savaş, sanal ortamda da yaşanıyor. İnternetsiz Esad'ı deviremeyeceklerini söyleyen muhalif hackerlar, rejime bağlı rakipleri ile kovalamaca oynuyor

Muhaliflere göre 46 bin kişinin öldüğü Suriye iç savaşı hakkında şimdiye kadar çok şey yazıldı: Protestolar, tutuklamalar, katliamlar, bombardımanlar... Bloomberg Businessweek dergisinin son sayısında ise Suriye'de yaşananların çok farklı bir boyutu olan sanal ortamdaki savaş kaleme alındı. "Suriye'nin Sanal Savaşı" başlıklı habere göre muhalif hackerlar ile Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı Suriye Elektronik Ordusu arasındaki sanal savaş daha ayaklanmanın başında "bir yanıltma" olarak ortaya çıktı.

FİŞLEMEK İÇİN İZİN

Esad rejimi, Tunus ve Mısır'daki rejimlerin devrilmesinde kilit rol oynayan sosyal paylaşım sitelerindeki yasağı kaldırdı. Amacın internette organize olan muhalifleri tespit etmek olduğu ise muhaliflerce kısa sürede anlaşıldı. Muhalif Doktor Teymur Kerim bu süreci, "İnternetten izimi bulup beni tutukladılar. Orada anladım ki aslında benden önce bilgisayarım tutuklanmıştı. Hakkımızdaki her şeyi biliyorlardı" şeklinde anlattı.

'İNTERNETSİZ OLMAZ'
Habere göre muhalifler de Şam rejiminin sağladığı bağlantıdan çıkıp başka ağlara yönelmeye ve trafik analizine karşı koruma sağlayan bir yazılım kullanmaya başladı. Ancak bu yazılım video paylaşımında ağır kaldı. Bunun üzerine de herkese açık ağlarda tünel görevi görüp güvenli dolaşım alanı sağlayan başka ağlar satın alındı. Boş durmayan Şam ise güvenlik filtrelerini artırıp muhaliflerin önünü yine kesmeyi başardı. Hatta Esad'ın hackerları, en güvenilir iletişim servislerinden Skype'i bile ele geçirdi. Yurtdışındaki teknoloji uzmanları ile ünlü hacker grubu Anonymous'un desteğini alan muhalifler de sürekli kaçmanın yolunu buluyor. Muhalifler "İnternet olmadan Esad'ı deviremeyeceğimizi biliyoruz. Sanal savaş devam edecek" diyor.

BİZE ULAŞIN