Ceyar'ın son entrikası

Dallas'ın entrikacı Ceyar'ı (J.R.) Larry Hagman, 1980'lerde bir çanta dolusu paraya devrik Rumen diktatör Çavuşesku ile fotoğraf çektirmiş. İngiliz Sunday Times gazetesi Hagman'a, o ölene kadar haberi yayımlamama sözü vermiş

Nisan 1978 ve Mayıs 1991 tarihleri arasında 14 sezonda 357 bölüm yayınlanan Dallas dizisini dünya çapında bir fenomen haline getiren J.R. Ewing'in son entrikası ölümünden sonra açığa çıktı. İngiliz Sunday Times gazetesinin haberine göre, Türkiye'de bilinen adıyla "Ceyar"a hayat veren ünlü oyuncu Larry Hagman, eski Romanya diktatörü Nikolay Çavuşesku ile para karşılığında işbirliği yaptı. Çavuşesku, kaybetmeye başladığı imajını kendi ülkesinde de çok popüler olan Ceyar ile düzeltmek istedi. 1980'lerde de Hagman ve eşi Romanya'nın başkenti Bükreş'e gitti. Ünlü oyuncu bir çanta dolusu para karşılığında Çavuşesku ile birlikte fotoğraf çektirdi. Çavuşesku da bu portreyi Bükreş duvarlarına asarak imajını düzeltmeye çalıştı. Hagman'a söz veren Times gazetesi de bu geziyi ünlü oyuncu ölene kadar haber yapmadı. Haberde Hagman para aldığını kabul etti ve "Kahverengi çanta içinde gelen para diğer kazandıklarım gibi geldiği anda bitti" dedi. Komünist diktatör Çavuşesku, Dallas'ın ülkesinde yayınlanmasına izin veriyordu. Amacı ise entrikaların bol olduğu Dallas dizisi ile halka "İşte kapitalizmin gerçek yüzü" mesajı vermekti. 1989'da Çavuşesku devrildiğinde ise Romanya'daki liberaller ülkenin dört bir yanına "J.R. komünizmi yıktı" pankartları asmayı ihmal etmedi.

SENARYO DEĞİŞİYOR
Öte yandan 81 yaşındaki Hagman'ın kansere karşı verdiği mücadeleyi cuma günü kaybetmesi yeni dönem Dallas dizisinin de seyrini değiştirdi. Dizinin yapımcıları ikinci sezonu ocak ayında yayınlanacak olan Dallas'ın senaryosunun yeniden yazılacağını açıkladı. Hagman'ın cenaze töreninin ne zaman düzenleneceği hakkında dün de bir açıklama yapılmadı. Entrikaları ve aldatmaları ile ünlü kötü petrol baronu Hagman'ı sevenler ise Dallas dizisinin orijinalinin çekildiği çiftliğe akın etti. Yılda 100 binden fazla turist çeken Teksas'taki Southfork Çiftliği'ne akın eden Ceyar tutkunları ünlü oyuncunun odasını çiçek yağmuruna tuttu. 1980'lerde bölüm başına 100 bin dolar kazanarak dönemin en çok kazanan oyuncusu olan Hagman, günde içtiği 4 şişe şampanya ve aşırı sigara tüketimi nedeniyle 1995'te akciğer kanserine yakalanmıştı. Ölümü ise gırtlak kanserinden gerçekleşti.

CEYAR ROMANYA'DA KOMÜNİZMİ YIKTI

Çavuşesku,Dallas'ın Romanya'da yayımlanmasına izin veriyordu. Amacı, entrikaların bol olduğu diziyle halka kapitalizmin gerçek yüzünü göstermekti. 1989'da Çavuşesku devrildiğinde liberaller "J.R. komünizmi yıktı" pankartları asmayı ihmal etmedi.

BİZE ULAŞIN