Çok çikolata çok seri katil demek

ABD'de yapılan "Çok çikolata yiyen toplumlar Nobel ödülüne daha yakın" araştırmasına İngiltere'den yanıt geldi: 18 ülkede araştırdık, çikolata yiyen toplumlarda seri katil sayısı artıyor. Tek veriyle bilimsel araştırma yapılamaz

Çikolatayı bolca tüketen toplumların, daha çok Nobel ödülü kazandığı yönündeki araştırmaya, İngiliz bilim insanlarından ilginç bir itiraz geldi. Araştırmanın bilimsel açıdan yanlış olduğunu savunan İngilizler, aynı sistemle yapılan araştırmalarda, çok çikolatanın seri katil sayısını da artırdığını öne sürdü.

'BİLİMSELLİKTEN UZAK' TEPKİSİ
ABD'nin saygın eğitim kurumlarından Kolombiya Üniversitesi'nden Dr. Franz Messerli'nin, bir ülkede ne kadar çok çikolata tüketiliyorsa, Nobel ödülü kazananın çıkma ihtimalinin o kadar fazla olduğu iddiası, yeni bir çalışmayla yalanlandı. Messerli'nin kakao çekirdeğinde çokça bulunan antioksidan flavonoid maddesinin zihinsel faaliyetlerin iyileşmesini sağladığından hareketle vardığı sonuca İngiltere'deki Edinburgh Üniversitesi'nden karşı bir arguman geldi. James R. Winters ve Sean G. Roberts isimli araştırmacılar, Dr. Messerli'nin uyguladığı sistemin, bilimsellikten fazlasıyla uzak olduğunu idda etti. Kültürel verilere bağlı olarak bir sonuca varmanın, gerçekçi bir yaklaşım olmadığını belirten Edinburgh Üniversitesi ekibi, benzer bir çalışma yaptıklarında, seri katil oranının fazla olduğu ülkelerin, daha çok çikolata tüketen toplumlar olduğunu ortaya çıkardı. Winters ve Roberts, çikolata tüketmekle seri cinayet işlemek arasında ne kadar bir bağlantı varsa, Nobel ödülü kazanma ve çikolata arasında da o kadar bir bağ kurulabileceğini açıkladı.

TRAFİK KAZALARI DA ARTIYOR

Dr. Franz Messerli'nin ekonomik ve mevsimsel şartları hiç dikkate almadan, çikolata tüketimini tek veri olarak almasının yanlış sonuçlar vereceğini söyleyen Whites, aynı yöntemle 18 ülke üzerinde yaptıkları çalışmada, "Daha çok çikolata tüketen toplumlarda seri katil ve trafik kazalarının sayısının çok yüksek olduğunu gördük" dedi. Çalışmanın sonuç bölümünde de "Çikolata tüketmenin, seri katil olmaya neden olması bilimsel bir veri sayılsaydı, yetkililer çikolata tüketimine sınırlama getirirdi" yorumu yapıldı.

Ekonomi ve iklimin çikolataya etkisi...
Franz Messerli'nin araştırmasında değişkenlerin dikkate alınmadığını ileri süren İngiliz bilim insanları, eleştirilerini iki noktada yoğunlaştırıyor. İlk olarak, çikolata tüketiminin kış aylarında, diğer mevsimlere oranla daha çok olduğunu ve böylelikle, soğuk ülkelerde, çikolata tüketiminin her zaman daha fazla olacağına işaret ediyorlar. Winters ve Roberts, ekonomik verilerin önemine de dikkat çekerek, bilimsel başarı üzernide eğitime yatırılan paranın çikolata tüketiminden daha etkili olduğunu belirtiyor.

BİZE ULAŞIN