Konfeksiyon işçileri diri diri yandı

Bangladeş'te 9 katlı konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında ilk olarak 8 kişinin öldüğü sanılıyordu. Korkunç gerçek itfaiye içeri girince anlaşıldı

Bangladeş'in başkenti Dakka'nın sanayi bölgesi Ashulia'da bulunan bir konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında en az 124 kişi feci şekilde yanarak hayatını kaybetti.

Önceki gece çıkan yangında ilk önce 8 kişinin öldüğü açıklanmıştı, ancak itfaiye ekipleri dokuz katlı fabrikanın içine girdiklerinde korkunç bir manzarayla karşılaştı. Söndürme çalışmalarının henüz tümüyle sona ermemesinden dolayı, can kaybı sayısının artmasından endişe ediliyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Hastaneye kaldırılan onlarca kişinin hayati tehlikesi bulunuyor. Fabrikanın Tazreen Fashion adlı bir hazır giyim firmasına ait olduğunu belirten yetkililer, yangının zemin katta başladığını, ardından kısa süre içinde üst katlara doğru yayıldığını kaydetti. Yapılan ilk incelemelere göre facia elektrik kontağından kaynaklandı. Ancak konuyla ilgili polis soruşturması halen devam ediyor. Olayın, şimdiye kadar ülkedeki hazır giyim sektöründe yaşanan en büyük yangın olduğu vurgulandı. Dokuz katlı binanın yangın merdiveninin olmaması da olaydaki can kaybını artıran bir diğer etken. Görgü tanıkları alt katlardaki birçok işçinin pencerelerden atlayarak canlarını kurtarmaya çalıştığını anlatırken, üst katlarda insanların mahsur kaldığını ve diri diri yandığını anlattı.

İŞTE O ANLAR!Ölenlerden 12'sinin aşağı atlayıp ağır şekilde yaralandıktan sonra hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi. Olayın duyulmasından sonra fabrika binasına koşan işçi yakınları, ölenler için ağıt yakarak fabrikanın sahiplerine tepki gösterdi. Protestoların büyümesi üzerine, bölgeye çok sayıda asker sevk edilerek, bina güvenlik kordonu altına alındı. Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina, yaptığı açıklamada yangın nedeniyle duyduğu üzüntüyü iletti. Bangladeş'te çoğunda herhangi bir güvenlik önleminin bulunmadığı 4 binden fazla hazır giyim fabrikası faaliyet gösteriyor. İnsan hakları kuruluşları, buralarda çalışan işçilerin her türlü yaşamsal riskle karşı karşıya olduğu eleştirisinde bulunuyor.

BİZE ULAŞIN