İkinci yangın isyan ettirdi

Bangladeş'te 124 kişinin ölümüne neden olan fabrika yangınının külleri soğumadan aynı bölgede ikinci fabrika yangını çıktı. Binlerce işçi, hükümeti ve işverenleri protesto etti

Bangladeş'in başkenti Dakka'da 124 kişinin hayatını kaybettiği yangının acısı dinmeden, aynı bölgedeki bir başka fabrika binasında daha yangın çıktı. 11 katlı binada 4 ayrı atölyenin bulunduğu kaydedilirken, korkulanın aksine dünkü yangında can kaybı yaşanmadı. Yangın sırasında katları kaplayan yoğun duman nedeniyle 8 işçinin hastanede tedavi altına alındığı açıklandı. Öte yandan önceki gün yaşanan yangının Bangladeş'te yarattığı öfke henüz yatışmadı. Kentin sanayi bölgesinde gösteri için toplanan binlerce işçi, hükümeti ve işverenleri protesto etti. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, "Fabrika sahipleri hapishaneye" ve "Hayat güvenliğimizi istiyoruz" yazan pankartlar taşıdı. Göstericiler, iş güvenliğine gereken önemin gösterilmediğini, hükümetin de denetim yapmadığını savunarak sloganlar attı. Sivil toplum kuruluşları da, ülkedeki çalışma standartlarının insani düzeyde olmadığını kaydetti. Pazar günkü yangının yaşandığı fabrikada ise yoğun bir inceleme başlatıldı. Kurbanlardan 48'inin kimlikleri belirlenerek cesetleri ailelerine teslim edildi. Kimlikleri belirlenemeyen cesetler ise, DNA örneklerinin alınmasının ardından hayır kuruluşları tarafından toprağa verildi.

Erdoğan'dan taziye mesajı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan yangın faciasından sonra Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina'ya bir taziye mektubu gönderdi. Yangın nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan mesajında "Bangladeş halkına, Türk milleti, hükümetim ve şahsım adına başsağlığı dileklerimi iletir, yaralılara acil şifalar temenni ederim" dedi.

BİZE ULAŞIN