Şok iddia: Mahir Esad ölmedi

Suriye'de binlerce insanın ölümünden sorumlu tutulan Beşşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'ın,hayatta olduğu ileri sürüldü. Cihan'a konuşan güvenilir haber kaynakları, acımasızlığıyla bilinen Mahir Esad'ın yaşadığı ve Şam'da olduğunu belirtti. Mahir Esad konusunda ortaya atılan bir başka iddia ise, yine bilinenin aksine, temmuz ayında Şam'daki milli güvenlik binasına düzenlenen saldırıda hiç yara almadığı. Mahir Esad'ın patlama sırasında binada olmadığı kayd ediliyor. Öldüğü yönde çok sayıda iddia ortaya atılan kardeş Esad'ın Şam'daki evinde normal yaşantısını sürdürdüğü, hamile olan eşinin de yakında doğum yapacağı öğrenildi.

Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'den sonra en çok konuşulan isimlerin başında kardeşi Mahir Esad bulunuyor. Ülkede olayların başladığı günden bu yana göstericilerin üzerine ateş açılması, şehirlerin bombalanması ve ok sayıda sivilin katledilmesinden Mahir Esad sorumlu tutuluyor. Temmuz ayında başkent Şam'da milli güvenlik binasına gerçekleştirilen saldırıda yaralandığı, iki bacağının koptuğu, daha sonra Rusya'da tedavi gördüğü sırada öldüğü iddia edilen Mahir Esad'ın memleketi Lazkiye'nin Kardaha köyünde gömüldüğü öne sürülmüştü. Acımasızlığı ile ünlenen Mahir Esad, birçok katliamı gerçekleştiren 4. Tümen'in komutanı olarak biliniyor.

18 Temmuz 2012 tarihinde milli güvenlik binasını hedef alan patlamada; Savunma Bakanı Davut Raciha, Esad'ın eniştesi ve İstihbarat Başkanı Asıf Şevket, Esad'ın temsilcisi Hasan Türkmani'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yöneticiler ölmüştü.

Patlama esnasında hem Beşşar Esad'ın hem de kardeşi Mahir'in binada bulunmadığını belirten kaynaklar, şu değerlendirmeyi yaptı: "Binada toplantı gerçekleştirilecekti. Ancak patlama esnasında Beşşar ve kardeşi Mahir binada bulunmuyorlardı. Bu sırada binada bulunanlar ise ya öldü ya da yaralandı. Esad kardeşler binada olmadıkları için onlara hiçbir şey olmadı."
Mahir Esad'i patlamadan sonra birçok kez Şam'da gördüklerini ifade eden kaynaklar, "Çok sosyal bir hayatı olmadığı için sıklıkla dışarı çıkmıyor. Telefonla operasyonları yönetiyor. Emrindeki komutanlar yanına gelerek operasyonlar hakkında bilgi veriyor. Birçok operasyonun başında bulunmadı; uzaktan telefonla yönetti. Öldüğü yönündeki tüm iddialar tamamen asılsız." değerlendirmesinde bulundu.

Öldüğü yönündeki haberlerin, muhaliflerin en çok arananlar listesinde olan Mahir'i de bir nevi rahatlattığına dikkat çekiliyor. Öldüğü varsayıldığı için muhaliflerce kardeş Esad'ın peşine pek düşülmediği kaydediliyor.

BİZE ULAŞIN