Suriye ateş altında: 141 ölü

Suriye'de yönetime bağlı ordu birliklerinin, muhaliflerin yoğun olarak yaşadığı yerlere ağır silahlarla saldırılarında 8'i çocuk 7'si kadın 141 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), dün sabahtan bu yana Şam'ın başta Doğu Guta, Haresta ve Kadem bölgelerine düzenlenen hava destekli saldırılarda 63 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

SNHR, dün saldırılarda Halep'te 32, Dera'da 13, Hama'da 10, Humus'ta 9, İdlib'te 7, Kuneytera ve Deyru'z Zor'da 3'er ve Rakka'da bir olmak üzere ülke genelindeki olaylarda ölü sayısının 141'e çıktığını duyurdu.

Suriye Genel Devrim Konseyi ise Şam banliyösü Dareyya'nın yakınında Dehadil mahallesinde 16 muhalifin rejime bağlı milisler tarafından idam edildiğini aktardı.

Yerel aktivistler, idam edilenlerden sadece 6 kişinin cesedine ulaşılabildiğini, keskin nişancıların bölgede hareket eden herşeyi vurduğunu ifade etti.

ÖSO saldırılarını yoğunlaştırdı

Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu'nun Halep başta olmak üzere ülke genelinde yönetime bağlı askeri üslere saldırılarını yoğunlaştırdığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi, ÖSO birliklerinin Halep'te yer alan Niyrab askeri havaalanına saldırılarını yoğunlaştırdığını; ÖSO'nun Şam'ın Doğu Guta bölgesinde bir askeri birliğe saldırısında 1 helikopterin, İdlib Halep yolundaki saldırılarında ise 2 tankın imha edildiğini ve çok sayıda mühimmat ele geçirildiğini aktardı.

Yerel kaynaklar, muhaliflerin Suriye-Ürdün sınırında 6 kilometrelik hattı ele geçirdiğini, rejime bağlı birliklerin bölgenin kontrolünü sağlamak için büyük bir saldırı düzenlediğini öne sürdü.

Bu arada, ÖSO birliklerinin Halep kentinin elektriğini büyük ölçüde sağlayan Tişrin Barajı'nı ele geçirdiği bildirildi. Muhalifler, Tişrin Barajı'nın ele geçirilme görüntülerini internet üzerinden yayınladı.

BİZE ULAŞIN