Lavrov'dan kritik Suriye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya'nın Suriye'de silahlı çatışmaya dahil olmayacağını açıkladı.

"Argumantı i Faktı" gazetesine açıklamada bulunana Lavrov, "Rusya'nın Suriye'deki silahlı çatışmaya dahil olması kesinlikle mümkün değil" dedi.

Tartus'ta bulunan Rus lojistik üssünün normal şekilde işlevine devam ettiğini belirten Lavrov, Rusya'nın Ortadoğu ülkeleriyle askeri-teknik alanlarda var olan uzun süreli işbirliklerinin bölgede istikrarın sağlanmasına katkı amacı taşıdığını, Suriye içindeki hiçbir silahlı gücü desteklemeye yönelik olmadığını savundu.

Suriye'ye dışarıdan müdahaleye kesinlikle karşı olduklarını yineleyen Lavrov, "Akan kanın durması ve tarafların görüşme masasına oturarak ülkelerinin geleceğini belirlemesi için her şeyi yapıyoruz. Cenevre'de varılan mutabakatın hayata geçmesi için hükümet ve muhalefetle birlikte çalışıyoruz. Suriye üzerinde etkisi olan tüm yabancı devletlerin de taraflara Cenevre anlaşması üzerinde uzlaşmaları için baskı yapacaklarına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye'de yaşayan Rusya vatandaşlarının durumuna da değinen Lavrov, bazı vatandaşların dönmek zorunda olduğunu kaydetti. Binlerce Rusya vatandaşının Suriye'de yaşadığını hatırlatan Lavrov, "Durumlarını yakından takip ediyoruz ve güvenliklerine odaklanıyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN