Patron izin vermedi işçiler diri diri yandı

Bangladeş'teki tekstil fabrikasında yangın çıkınca patron Hüseyin'in "önemsiz bir şey" diyerek işçilere izin vermediği ortaya çıktı. Kayıplara karışan Hüseyin hakkında soruşturma başlatıldı. Fason ürün yaptıran ünlü firmalar üzüntü duyduklarını açıkladı

Bangladeş'in başkenti Dakka'nın sanayi bölgesi Ashulia'daki bir tekstil fabrikasında pazar günü meydana gelen ve 120'den fazla işçinin hayatını kaybetmesine neden olan yangınla ilgili fabrikanın sahibi Delwar Hüseyin hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Olaydan sağ olarak kurtulan işçilerden bazılarının, Hüseyin'in yangın başladıktan sonra dışarı çıkmalarına izin vermediğini anlatması üzerine bu kararın alındığı kaydedildi. Tazreen Fashion adlı firmanın yönetim kurulu başkanı olan Hüseyin hakkında, fabrika binasını kurallara uygun olarak inşa etmemek ve işçileri asgari standartların altında çalışmaya zorlamak suçlamalarından da soruşturma açıldı. Dakka Polis Müdürü Habibur Rahman, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada "İlk belirlemelerimize göre, Delwar Hüseyin, işçilere yangının sıradan bir olay olduğu konusunda güvence vermiş ve endişelenmemeleri söylenmiş" açıklamasında bulundu. Yetkililer, Hüseyin'in olayın ardından kayıplara karıştığını, ancak bulunmasının da an meselesi olduğunu kaydetti.

AB'DEN ÇAĞRI
Öte yandan, yangın sırasında binden fazla işçinin çalışmakta olduğu 9 katlı fabrikanın dünyanın önde gelen birçok firması için fason üretim yaptığı ortaya çıktı. C&A, Carrefour, Ikea ve Walmart'ın da aralarında bulunduğu bu firmalar, yaptıkları ortak açıklamada, yangından duydukları üzüntüyü ifade ederek, Bangladeşli işverenlerin gözetmeleri gereken kuralları göz ardı ettiklerini kaydetti. Bangladeş'in en büyük dış alımcısı konumundaki Avrupa Birliği de ülkedeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi çağrısında bulundu. Hollanda'nın "Temiz Elbise Kampanyası" adlı tekstil işçileri kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre, 2006'dan bu yana Bangladeş'teki onlarca fabrikada çıkan yangınlarda 600'den fazla işçi hayatını kaybetti. Ancak hiçbir yangından sonra, bu fabrikaların sahipleri mahkemeye çıkarılmadığı gibi, haklarında herhangi bir cezai işlem de uygulanmadı.

SEKTÖRDE 2 MİLYON KİŞİ

Fabrikalarda insan hayatının hiçe sayıldığı ve 2 bin kişinin çalıştığı bir fabrikada yangın merdiveninin ve yangın söndürücüsünün olmadığı vurgulanmıştı. 4 bin 500 dolayında tekstil fabrikasının bulunduğu ülkedeki bu işyerlerinde 2 milyonu aşkın insan çalışıyor.

PROTESTO ETTİLER
Dakka'da aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu grup, "Fabrika sahipleri hapishaneye", "Daha iyi çalışma ve güvenlik" sloganlarıyla korkunç faciayı protesto etmişti.

HÜZÜNLÜ CENAZE
Fabrikada diri diri yanan yüzlerce işçiden geriye kalanlar aynı anda toprağa verildi. Binlerce işçinin çalıştığı işyerinin yangın sonrası görüntüler her şeyin özeti gibiydi.

BİZE ULAŞIN