"Filistin'i desteklemek için New York'tayız"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yarın BM Genel Kurulu'nda yapılacak oylama öncesi New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Dışişleri Bakanı Riyad Maliki'yle bir araya geldi.

Görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Filistin'in uluslararası toplumdaki yerinin belirlenmesi için BM Genel Kurulu'nda yapılacak oylamada, Filistin'e destek vermek için New York'a geldiklerini söyledi.

Filistin'in BM Genel Kurulu'nda 'üye olmayan' devlet statüsüyle devlet niteliği kazanmasını ümit ettiklerini ifade eden Davutoğlu, 'Bu konuda desteğimizi ifade etmek üzere New York'tayız. Biraz önce de son durumu gözden geçirdik. Ülkelerin pozisyonlarına baktık. Tek tek ülkeleri ele aldık. Bizim vardığımız sonuç inşallah yarın önemli bir oyla bu neticeyi alacağız' dedi.

Türkiye'nin bu süreçte her zaman Filistin'le yan yana durduğunu ve her aşamada ne gerekiyorsa destek verdiğini belirten Bakan Davutoğlu, 'Türkiye her zaman Filistinli kardeşlerinin yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir. Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı Birleşmiş Milletler'de dalgalanacaktır. O bayrak dalgalanıncaya kadar da Türkiye'nin Filistin'e desteği sürecektir' şeklinde konuştu.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki ise, Türkiye'ye ve Ahmet Davutoğlu'na sonsuz teşekkürlerini sunarak, 'Filistin olarak Ahmet Davutoğlu'nun yoğun programına rağmen burada bizlerle olmasından mutluluk ve heyecan duyuyoruz. Türkiye'nin sergilediği tutumdan dolayı da sonsuz minnet duyuyoruz. Başlangıçtan beri, yarın elde etmeyi ümit ettiğimiz başarıya yönelik attığımız her adımda yanımızda oldular. Bu bizim için çok değerli. Türkiye'ye, Türklere ve kardeşimiz Ahmet Davutoğlu'na sonsuza kadar borçlanacağız' dedi.

Birleşmiş Milletlerde "gözlemci kuruluş" sıfatıyla temsil edilen Filistin, yarın yapılacak oylamanın onaylanması durumunda "gözlemci devlet" statüsü kategorisinde yer alacak.

Öncesinde, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da konuşma yapacağı oylamada Filistin'in yeni statüsünü kazanması bekleniyor.

Filistin'in 'Gözlemci devlet" statüsünü kazanması için BM Genel Kurulu'nda salt çoğunluğu elde etmesi yeterli oluyor. Bu durumda 193 üyenin 97'sinin Filistin lehine oy kullanması gerekiyor.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri Filistin ile İsrail arasındaki sorun tamamiyle çözülmeden, Filistin'in üyeliğini desteklemeyeceğini açıklarken Almanya da yarın yapılacak oylamada Filistin'e oyunun "hayır" olduğunu açıkladı.

BİZE ULAŞIN