"Saldırı İslam'a ihanet"

İngiltere Başbakanı David Cameron, Londra'da dün ordu mensubu eski bir askerin sokak ortasında iki kişi tarafından öldürüldüğü saldırının, "İslam'a ihanet" olduğunu ifade etti.

Olayın ardından tekbir getiren saldırganlardan biri, eylemi dünya üzerinde öldürülen masum müslümanların intikamını almak için gerçekleştirdiğini söylemişti.

Cameron bugün, hükümetin acil durumlarda bir araya geldiği komite toplantısının ardından Başbakanlık önünde bekleyen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cameron saldırının "İslam'a ihanet" olduğunu belirterek, "Bu görüş ülkemizdeki herkes tarafından paylaşılıyor. Bu sadece İngiltere'ye ve İngiliz hayat tarzına yönelik bir saldırı değil, aynı zamanda İslam'a ve bu ülkeye çok şey katmış olan Müslümanlar'a ihanettir" ifadelerini kullandı. Cameron, "İslamiyet'te böylesine dehşet verici bir hareketi haklı çıkaran hiçbir şey yoktur" şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı, "cesur bir askerin" acımasız bir terör eylemi sonucu katledilmesinin İngiliz toplumunun dayanışmasını güçlendireceğini ve İngiltere'yi çok daha güçlü hale getireceğini söyledi.

Cameron, "Bunu gerçekleştiren insanlar bizi bölmeye çalışıyorlardı. Fakat şunu bilmeliler ki bu tür bir eylem bizi ancak bir araya getirir ve daha da güçlü kılar" dedi.

İngiltere hiçbir zaman teröre ve aşırıcılara boyun eğmeyeceğini ifade eden Cameron, "Teröre veya terörizmin hiçbir şekline teslim olmayacağız" ifadelerini kullandı.

Cameron, ayrıca İngiliz toplumunu bölmeye çalışanlara verilecek en iyi cevabın, insanların "normal hayatlarına devam etmek" olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN