Cenevre bilmecesi

Amman'daki Suriye'nin Dostları toplantısında 2'nci Cenevre görüşmesinin 6 ay ertelenmesi gündeme geldi. Muhaliflerin İstanbul'daki toplantısındaysa geçişin Esad'sız olacağı tekrarlandı

Cuma 24.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Suriye'nin Dostları Çekirdek Grubu'nun Ürdün'ün başkenti Amman'da yapılan toplantısı sona erdi. Toplantıya Türkiye, ABD, İngiltere, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları da katıldı. Toplantıdan 4 kritik karar çıktı. Bakanlar, öngörülen geçiş dönemi için geçici bir yönetim oluşturulması ve bütün icra yetkilerinin bu yönetime devredilmesi gerektiğini belirtti. Yani geçiş dönemi için Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın görevini bırakması yinelendi. Suriye'de aylardır Esad'ın kimyasal silah kullandığı iddiaları tekrarlanırken bu kez 11 bakan kimyasal silah iddialarını doğruladı. Birleşmiş Milletler hızla kapsamlı bir araştırma yapmaya çağrıldı.

6 AY ERTELENEBİLİR
İran'ın desteklediği Hizbullah ilk kez bildiriye girdi. Suriye Askeri Konseyi Başkanı Selim İdris, Hizbullah'ın yanı sıra Irak ve Lübnan'dan gelenlere karşı savaştıklarını belirtti. Metinde, "İran'dan gelen savaşçılar ve Hizbullah alandan çekilmeli" ifadesine yer verildi. Suriye'de savaşı bitirmeye yönelik ABD ve Rusya liderliğinde yapılması planlanan 2'nci Cenevre görüşmesi için ise erteleme işareti verildi. Suriye'nin Dostları, 2'nci Cenevre sürecine olumlu yaklaşırken, toplantı tarihi belirlenene kadar muhalefete destek için ellerinden geleni yapmaya söz verdi. Cenevre'nin tarihinin ucu açık bırakılmasında ise Suriye muhalefeti etkili oldu. Katar ve Suudi Arabistan, Cenevre'nin bir an önce yapılmasında ısrarcı olurken, toplantıda muhaliflerin sunumlarının ardından 6 ay erteleme fikri ortaya çıktı.