Londra'da Müslüman avı

İngiltere'de, iki siyahi saldırganın bir askeri öldürmesinin ardından ülke karıştı. "İslamcı solucanlara teslim olmayacağız" sloganı atan aşırı sağcılar camilere saldırdı

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
İngiltere, başkent Londra'nın güneydoğusunda bulunan Woolwich bölgesindeki vahşetin şokunu yaşıyor. Önceki gün yaşanan olayda iki siyahi saldırganın, önce araba ile çarptıkları ve sonra feci şekilde öldürdükleri İngiliz askerin kimliği açıklanmadı. Kraliyet Topçu Birliği kışlası yakınlarında öldürülen askerin ailesinin, kimliğin açıklanmamasını istediği belirtildi. Cinayet sonrasında polis tarafından vurulan saldırganların tedavileri sürüyor. 20'lerinde olan saldırganların da isimleri açıklanmadı. Zanlılardan birinin sağlık durumunun ağır olduğu kaydedildi. "

SALDIRI, İSLAM'A İHANETTİR"

Ancak internet sitelerinde Nijerya asıllı İngiliz oldukları iddia edilen saldırganlardan birinin isminin Michael Adebolajo olduğu ileri sürüldü. 10 yıl önce din değiştirerek Müslüman olduğu öne sürülen Adebolajo'nun ismini "Mücahid" olarak değiştirdiği belirtildi. 28 yaşındaki Adebolajo'nun Greenwich Üniversitesi'nde okuduğu bilgisi de basında yer aldı. Herhangi bir terör bağlantısına ulaşılamadı. Vahşet sonrası kameralar karşısına çıkmaya çalıştıkları izlenimi veren saldırganların "yalnız kurt" olduğundan şüpheleniliyor. Polis dün Londra'da saldırganlarla bağlantılı olduğu düşünülen iki adrese baskın düzenledi. Paris gezisini yarıda kesen İngiltere Başbakan David Cameron da kriz komitesini topladı. Toplantı sonrasında Cameron "Bu tarz terörist olaylar ülkemizi bölmeye çalışıyor. Bu İngiltere'ye yapılmış bir saldırı ve İslam'a ihanettir" dedi. Savunma Bakanlığı'nın askerlerden üniformalarını giymemelerini istediği duyuruldu. Ancak görgü tanıklarının saldırganların vurulma anına dair anlattıkları kafaları karıştırdı. BBC'ye konuşan tanıklardan Graham Wilders, "Kaçmadılar, polise saldırmadılar. Biri silahını bile havaya kaldırmıştı. Polisin neden vurduğunu anlamadık" ifadesini kullandı.

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI
Saldırıdan sonra aşırı sağcı İngilizler de kar maskeleri takıp olay yerinde polisle çatıştı. "İslamcı solucanlara teslim olmayacağız" sloganları atan aşırı sağcı İngiliz Savunma Ligi EDL yanlıları ayrıca camilere saldırdı. Gillingham ve Essex bölgelerindeki iki farklı cami saldırısı ile ilgili iki kişi tutuklandı. DIŞ HABERLER

KAHRAMAN İLAN EDİLDİ
Vahşetin ardından saldırganlarla konuşarak, kurbana yardım etmeye çalışan Ingdir Loyau-Kennett, ülkede kahraman ilan edildi. Kennett, "Onlara 'Neden?' diye sorduğumda, bana 'Irak ve Afganistan'da kadın ve çocukları öldüren bir askerdi' cevabını aldım. 'Daha ileri gidecek misiniz?' dediğimde 'Hayır' cevabını verdiler" diye konuştu.