Başbakan hayaletten kaçıyor

Japonya Başbakanı Abe, göreve gelmesinin üzerinden 5 ay geçmesine rağmen resmi konutuna taşınmadı. Bunun üzerine başbakanlık konutu ile ilgili "hayalet" söylentileri yeniden gündeme geldi

Japonya Başbakanı Şinze Abe ile First Leydi Akie Abe'nin başbakanlık resmi konutuna bir türlü taşınmamaları nedeniyle ortaya ilginç iddialar atıldı. 5 ay önce başbakan seçilen Abe, hala Tomigaya bölgesindeki evinde kalıyor. Ancak Japon geleğine gore başbakan olur olmaz resmi konuta taşınması gerekiyordu. Başbakan ve First Leydi'nin konutlarına gitmemesi nedeniyle Japon basında "hayalet korkusu" söylentileri dolaşmaya başladı. Bu söylentiler öyle bir boyuta ulaştı ki, Japon Demokrat Partisi, hükümetten "Başbakanlık konutunda hayalet mi var?" sorusuna cevap istedi. Yapılan yazılı açıklamada "Hükümetin hayaletler haberi yoktur" denildi. Japon Kabinesi Genel Sekreteri Yoshihide Suga da gazetecilere "Bir takım tuhaf iddiaların dolaştığı doğru. Ancak hükümetimiz hayalet avında değildir. Başbakan ve eşi kendi evlerinde rahat oldukları için resmi konuta taşınmıyorlar" dedi. Adı "Hayaletli eve" çıkan başbakanlık konutu, 1929'da inşa edildi. 1932'de ise konutun bulunduğu sitede muhalif asker ayaklanması gerçekleşti ve eski başbakan Tsuyoshi Inukai o tarihte sitede suikaste kurban gitti. 2000'lerde restore edilen bina, 2005'ten bu yana resmi başbakanlık konutu olarak kullanılıyor. Ancak halk arasında konutun bulunduğu yerle ilgili sürekli "hayalet" söylentileri çıkıyor.

MÜSLÜMANLARA 2 ÇOCUK SINIRLAMASI
Myanmar'da bulunan Başbakan Abe ve First Leydi henüz hayalet söylentileri ile ilgili bir açıklama yapmadı. Öte yandan Myanmar'da ise Rakhine eyaletinde yaşayan Müslümanlar için 2 çocuk sınırlaması getirildi. Bununla Rohingyalar ile komşuları Budistler arasında yaşanan şiddet olaylarının karşısının alınacağı savunuluyor.


BİZE ULAŞIN