Tehlikeli tırmanış

Hizbullah lideri Nasrallah'ın Esad'a desteğini yinelemesinden sonra, Beyrut'ta Hizbullah'ın kontrolündeki bölgeye saldırı düzenlendi

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Suriye'de iki yıldan fazla bir süredir devam eden iç savaşta Beşar Esad rejiminin yanında yer alan ve son aylarda binlerce militanla muhaliflere karşı silahlı çatışmalara da katılan Şii Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, Esad'a olan desteklerinin süreceğini açıkladı. Önceki gün tele konferans yöntemiyle destekçilerine seslenen Nasrallah, "Suriye düşerse, ardından Kudüs ve Gazze de düşer" diyerek, Esad rejimine olan desteğini yineledi. Nasrallah sözlerini, "Sizlere bir zamanlar nasıl İsrail'e karşı zafer vaat ettiysem, şimdi de Suriye'de zafer vaat ediyorum" ifadeleriyle bitirdi. Nasrallah'ın açıklamasının üzerinden bir gün geçmeden, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah'ın kontrolündeki Mar Mihael mahallesine iki füze atıldı. Şimdiye kadar herhangi bir grubunun sorumluluğu üstlenmediği saldırıda en az 6 kişi yaralandı. Siyasi gözlemcilere göre, Lübnan hızlı bir şekilde bir mezhep savaşının kıyısına doğru ilerliyor.

TRABLUS DA GERGİN
Ülkenin kuzeyinde bulunan ve Suriye'deki gelişmelerden direkt şekilde etkilenen Sünni ağırlıklı Trablus kentinde geçtiğimiz haftadan bu yana devam eden çatışmalarda en az 30 kişinin hayatını kaybettiği, 100'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Trablus'un Alevi ve Sünni mahalleleri arasında zaman zaman alevlenen çatışmalar, Suriye'deki kriz nedeniyle yaklaşık iki yıldır şiddetlenerek devam ediyor. Öte yandan, Suriye yönetimine füze sattığı için yoğun eleştirilerle karşı karşıya bulunan Rusya'nın S-300 füzelerinin satışını durdurduğu kaydedildi. Suriyeli muhaliflerin İstanbul'daki toplantılarından ise henüz ciddi bir sonuç çıkmadığı, aksine muhalif gruplar arasındaki görüş ayrılıklarının daha da derinleştiği belirtildi.

KUSAYR'IN ÜÇTE İKİSİ REJİMİN ELİNDE
Suriye ordusu ile Hizbullah güçlerinin geçtiğimiz hafta ortak operasyon başlattığı Humus'un Kusayr kasabasının üçte ikisinin Esad rejiminin kontrolü altına girdiği açıklandı. Hizbullah'ın en az 50 kayıp verdiği çatışmalara Suriye ordusunun da hava desteği verdiği bildiriliyor. Kusayr, kıyı ile iç bölgeler arasında stratejik bir geçiş noktası olarak görülüyor.

ESAD REJİMİ, CENEVRE TOPLANTISINA KATILACAK
Dün sürpriz bir şekilde Irak'ın başkenti Bağdat'ı ziyaret eden Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, ülkesinin gelecek ay Cenevre'de yapılacak Suriye konulu toplantıya katılmayı "prensipte" kabul ettiğini duyurdu. Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile de bir araya gelen Muallim, "Bu konferans, Suriye'deki krizi siyasi yollarla bitirmek için iyi bir fırsat olacak" dedi.