Göğüslerini aldırdı, teyzesi meme kanserinden öldü

Sanatçı Angelina Jolie, annesinden sonra teyzesini de meme kanseri yüzünden kaybetti. Jolie, risk taşıdığı için göğüslerini aldırmıştı

Salı 28.05.2013
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013
ABONE OL
Ünlü yıldız Angeline Jolie'nin, kansere yakalanma riskini azaltmak için iki göğsünü de aldırdığı mastektomi ameliyatından iki hafta sonra, teyzesi Debbie Martin, meme kanserinden öldü. Eşi Ron Martin, Angelina Jolie'nin geçtiğimiz aylarda yaşadığı süreç boyunca teyzesine çok destek olduğunu belirterek, "Eşime teşhis konulmadan önce karşı karşıya olduğu riski bilseydik, biz de Angelina'nın yaptığını yapardık" dedi. Jolie'nin eniştesi Ron Martin, 2004'te meme kanseri teşhisi konulan ve birkaç haftadır yoğun bakımda olan eşinin San Diego'daki Palomar Tıp Merkezi'nde 61 yaşında öldüğünü açıkladı. Martin, "Angelina ve kardeşi Jamie son bir haftadır sürekli bizimle iletişim içindeydi ve desteğini eksik etmedi. Her ikisi de Debbie'yi çok seviyordu. Angelina şu an yanımızda değil ama sevgilerini ve desteğini gönderdi" dedi.

AYNI GENE SAHİPTİLER

Jolie'nin 2007'de 56 yaşındayken yine meme kanserinden ölen annesi Marcheline Bertrand'ın kızkardeşi Debbie Martin'in de yıllar önce göğüslerini aldırmak zorunda kaldığı ve Angelina Jolie'ye böylece örnek olduğu belirtiliyor. Debbie ve Marcheline kız kardeşlerin ikisinin de mutasyona uğramış BRCA1 genine sahip olduğunu ve bu gen bozukluğunun Jolie'de de bulunduğunu belirten Ron Martin, "Aslında bu hikâyenin gizli kahramanı Debbie" diye konuştu. Martin, "Debbie'ye kanser teşhisi konulduğundan bu yana Angelina bizi birkaç kez ziyaret etti. Ben ve Debbie, mastektomi operasyonu olduğu için onunla gurur duyuyoruz. Böylece ailesinin bizim geçtiğimiz acılardan geçmemesi için korudu" dedi.

AMELİYATI ANLATMIŞTI
New York Times gazetesi için kaleme aldığı yazıda neden mastektomi ameliyatı olduğunu kamuoyuyla paylaşan altı çocuk annesi Angelina Jolie, "Doktorlar meme kanserine yakalanma riskimin yüzde 87, yumurtalık kanserine yakalanma riskimin de yüzde 50 olduğunu söylüyor. Riski azaltmak için proaktif olmaya karar verdim" demişti.