Muhaliflere silah ambargosu kalktı

AB Dışişleri Bakanları, tartışmalı geçen toplantı sonrasında Suriyeli muhaliflere halkı koruma amaçlı silah sağlanmasına yeşil ışık yaktı. Kararın alınmasında İngiltere'nin tutumu etkili oldu

Salı 28.05.2013
Son Güncelleme: Salı 28.05.2013
ABONE OL
Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Suriyeli muhaliflere yönelik silah ambargosunu kaldırdı. Toplantıda ambargo konusu hayli tartışmalı geçti. İngiltere ve Fransa, Beşar Esad rejiminin bir an önce sona erdirilmesi için silah ambargosunun kaldırılmasında ısrarcı olurken, Avusturya bu isteğe şiddetle karşı çıktı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Suriye için doğru şeyleri yapmak oldukça önemli. Silah ambargosu uygulamasını değiştirmeye çalışmalıyız. Esad rejimini sona erdirmek için hızlı bir şekilde müzakerelerde bulunmalıyız" dedi. AB'nin silah ambargosu konusunda ortak bir tutum belirleyememesi durumunda her ülkenin kendi politikasını uygulamaya koyacağını belirten Hague, "Her ayrıntıyı konuşmalıyız" dedi. İngiltere'nin bu resti, Fransa tarafından da desteklendi. Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ise, "Suriye'de muhaliflere silah teslimatı ve çatışma içinde yer alma halini kabul edemeyiz" diyerek, ülkesinin karşı duruşunu net bir şekilde ortaya koydu. Spindelegger, "Biz Nobel Barış Ödülü'nü geçerli sayan bir ülke olarak kasten silah teslimatını kabul edemeyiz" ifadelerini kullandı. Toplantı sonunda Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'na (MDK) halkı koruma amaçlı silah sağlanmasına yeşil ışık yakıldı.

LAVROV VE KERRY BULUŞTU

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye krizinin çözümü için düzenlenecek Cenevre Konferansı'nın ayrıntılarını görüşmek üzere Paris'te bir araya geldi. Toplantıdan, iki ülke arasındaki işbirliğinin devamı kararı çıktı.