Youtube'dan El Kaide'ye engel

Ünlü video paylaşım sitesi YouTube'un El Kaide ile bağlantılı olan videoları reklam koyarak engellemeye çalıştığı iddia edildi.

El Kaide destekçileri tarafından yüklenen ve Cihad çağrısında bulunulan bir videoya koyulan bir GSM operatörü reklamı ve bazı filmlerin tanıtım görüntüleri birçok kullanıcı tarafından dikkat çekerken şirket adına açıklama yapan bir reklamcı durumu saçma olarak nitelendirdi. Yetkili açıklamasında reklamların bu durumla bir alakası olmadığını belirtti. Bir başka yetkili ise durumun farkında olduklarını ve anlayışla karşıladıklarını belirterek bu konuyu dikkate alanlara teşekkür ettiklerini kaydetti. 2005 yılında Londra'da yaşanan bombalama olayında hayatını kaybeden David adlı bir kurbanın oğlu olan Graham Foulkes ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Google ve YouTube'un bu tarz nefret söylemlerine izin vermesi anlaşılır değil. Tarafsız bir gözle bakan herkes bunun yanlış olduğunu anlayabilir. Ben ifade özgürlüğüne karşı değilim fakat şiddet konuşmalarına izin verilmemelidir. Bu bir ifade özgürlüğü değil. Böyle bir davranış yargılanmalıdır' dedi. YouTube'un sözcülerinden biri ise açıklamasında, 'Biz kullanıcılarımız için hızlı bir şekilde önlemler alıyoruz ve şiddeti teşvik edici şeylere karşı tolerans tanımıyoruz. Çalışanlarımız şiddet içerikli videoları kaldırarak gerekli uyarıları yapıyorlar. Ayrıca sitede reklam ile ilgili kurallar var. Eğer reklamları görmek istemiyorsanız bunları kapatabilme şansına sahipsiniz' dedi.

Genellikle El Kaide ile ilgili olan videolarda göründüğü iddia edilen reklamlarda Apple, iTunes ve bazı filmlerin reklamları görülmekte.

BİZE ULAŞIN