Myanmar'da şiddet alevlendi

Myanmar'ın kuzeydoğusundaki Şan eyaletinde, cami, Müslümanlara ait bir yetimhanene ile evlerin ateşe verilmesi üzerine Laşio kentinde dün gece sokağa çıkma yasağı uygulandı.

Çarşamba 29.05.2013 00:00
ABONE OL
El Cezire'nin internet sitesinde yer alan habere göre, Laşio'daki olaylar, 200 kadar kişinin, daha önce tutuklanan bir Müslüman'ın kendilerine verilmesi için bir karakolu kuşatması üzerine patlak verdi.Uluslararası Kriz Grubu'ndan Jim Della-Giacoma, aralarında Budist rahiplerin de bulunduğu öfkeli kalabalığın kontrol altına alınması için gece sokağa çıkma yasağı uygulandığını, bir cami, yetimhane ve bazı evlerin ateşe verildiği olaylarda ölen ya da yaralanan olmadığını söyledi.
Yerel bir hastane ise kamçıyla yaralanan 4 kişinin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Haberde, Laşio'da itfaiyeciler dahil olmak üzere bazı yetkililerin, Budistlerin Müslüman yerleşkelerine saldırmalarını engellemek için 'çok az şey' yaptıkları yönünde söylentilerin mevcut olduğu belirtildi.

Bu arada 48 yaşındaki tutuklu Müslüman'ın, tartıştığı 24 yaşındaki Budist Aye Aye Win'in evini ateşe verdiği iddia ediliyor. Hafif yaralanan kadının hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

Yetkililere göre, 130 bin nüfuslu Laşio'da 2 binden az Müslüman yaşıyor.

Uluslararası Kriz Grubu'ndan Jim Della-Giacoma, Myanmar'ın, durum daha da kötüleşmeden mezhep çatışması sorununa eğilmesi gerektiğini dile getirerek, 'Müslüman, Hristiyan, Hindu veya Budist, bu toplulukları bir arada yaşar halde tutamazsanız, ülkenin geleceği çıkmaza girer' dedi.
Jim Della-Giacoma, şiddetin, mezhep sorunu çözülemezse Yangon'a sıçrama potansiyeli olduğunu sözlerine ekledi.