Esad'den İsrail'e tehdit Türkiye'ye gözdağı

Hizbullah'ın resmi televizyonu olarak bilinen El Manar kanalına konuşan Suriye Devlet Başkanı Başşar Esad İsrail'e meydan okudu.

Perşembe 30.05.2013 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013 23:11
ABONE OL
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Hizbulah'a yakınlığı ile bilinen Al Manar TV'ye röportaj veriyor. Esad, Suriye'de devam eden iç savaşın seyri hakkında bilgi verirken, direkt olarak ilk defa bir ülkeyi taraf olarak suçladı. Esad, Lübnan sınırında resmen İsrail'le savaştıklarını belirtip İsrail'i tehdit etti.

ALEVİ DEVLETİ KURMA İDDİALARINI REDDETTİ


Lübnan sınırına yakın El - Kuseyr şehrinde şiddetlenen çatışmalara değinen Esad, Suriye Ordusu'nun Şam ile deniz bağlantısı kurup olası bir Alevi Devleti kurulma planını açıkça reddetti. Bu iddaların asılsız olduğunu belirten Esad, çatışmaların El Kuseyr şehrinde yoğunlaşmasının sebebinin İsrail olduğunu öne sürdü

HİZBULLAH İLE ORTAK DÜŞMAN İSRAİL


Hizbullah'ın neden çatışmalara dahil olduğunu açıklayan Esad, İsrail'in Suriye'de ve Lübnan'da ajanlık yaparak muhaliflere karşı direnişi kırmaya çalıştığını ve hem Lübnan'a hem de Suriye'ye saldırılar düzenlediğini belirtti. İsrail'in, Suriye'nin iletişim sistemlerini sabote etmeye çalıştığını hatırlatan Esad, Hizbullah ile aynı düşmana karşı savaştıklarını, bu yüzden Hizbullah'ın da savaşın içine çekilmek zorunda kaldığını söyledi.

İSRAİL'İ AÇIKÇA, TÜRKİYE'Yİ DOLAYLI TEHDİT ETTİ

Esad, Suriye ordusunun savaş nerde olursa olsun asla kaçmayacağını söyleyerek İsrail'e karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. İsrail'in herhangi bir saldırısı halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini belirten Esad dolaylı yoldan Türkiye'yi de tehdit etti. Düşman'ın nereden gelirse gelsin savaşacaklarını yineleyen Esad, düşmanın kuzeyden gelmesi halinde de cevap vereceklerini kaydederek kuzey komşusu Türkiye'ye göndermede bulundu.