Hizbullah'tan büyük kopuş

Eski Hizbullah genel sekreteri Subhi et-Tufeyli'nin kuzeni Hüseyin et-Tufeyli'nin komutasındaki 100 kişinin Hizbullah'tan ayrıldığı iddia edildi.

Perşembe 30.05.2013 00:00
ABONE OL
Lübnan'da yayın yapan Ahbar el-An televizyonuna konuşan strateji analisti Hişam Hıreysat, eski Hizbullah genel sekreteri Subhi et-Tufeyli'nin kuzeni Hüseyin et-Tufeyli'nin Hizbullah'tan ayrıldığını belirtti.

Hıreysat, Hüseyin et-Tufeyli'nin Hizbullah'tan ayrıldığını açıkça ilan eden ilk komutan olduğunu ifade etti.

Hıreysat, Tufeyli'nin Hizbullah'tan ayrılmak için gösterdiği sebepleri ise şöyle aktardı:

"Suriye'de savaşmak, haramdır ve bu İsrail'in çıkarlarına hizmet eder. Bu ülkede savaşmak, şu anda da olduğu gibi Lübnan'ı parçalar. Bir İran projesi olduğunun ortaya çıkması, Hizbullah'ın çirkin yüzünü gösterdi. Hizbullah, bir Lübnan partisidir ve çalışanları Lübnanlıdır. Ancak İran ajandasına hizmet ediyor. İran, her yıl silahlanma, maaşların ödenmesi ve askeri eğitim için Hizbullah'a 1 milyar dolar yardım yapıyor."

Bunun yanı sıra Hizbullah'ın motivasyonunun düştüğününe dikkati çeken Hıreysat, İran'ın ne pahasına olursa olsun Suriye'deki savaşı bitirmek istediğini ileri sürdü.

Suriyeli aktivistler de farklı internet ağlarında Hüseyin et-Tufeyli ve kendisine bağlı 100 milisin Hizbullah'tan ayrıldığını iddia etti.