Irak'ta bombalı saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırılarda 23 kişinin öldüğü, 70 kişinin yaralandığı bildirildi.

Perşembe 30.05.2013 00:00
ABONE OL
Emniyet ve hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, Bağdat'tın 5 ayrı bölgesinde bomba yüklü 4 araç ve yere yerleştirilen 2 bombayla düzenlenen saldırılarda 23 kişi öldü, 70 kişi yaralandı.Bağdat'ın doğusundaki El-Bunuk semtinde bir lokantanın önünde park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 10 kişi öldü, 20 kişi yaralandı.

Şehrin güney doğusundaki Mişin Çarşısı'nda ise park halindeki bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda da 3 kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı.

Bağdat'ın güney batısındaki Seydiye Semti'nde yola yerleştirilen bomba, belediye işçilerinin yolu temizlediği sırada patladı. Patlamada 3 belediye işçisi yaşamını yitirdi.

Kerrade Dahil semtinde yer altına yerleştirilen bomba ve bomba yüklü park halindeki bir araçla 2 ayrı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Aynı semtte polis devriyesini hedef alan ve yola yerleştirilen bombanın patlaması sonucu aralarında 2 polisin bulunduğu 6 kişi yaralandı.

Bağdat'ın doğusundaki Sadr semtine bağlı El-Keyyare Mahallesi'nde bir fırının önünde park halindeki bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 5 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.
Yaralıların bazılarının durumunun ağır olduğunu dile getiren sağlık ve güvenlik yetkilileri, ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki ile muhalifleri arasındaki gerilimin son haftalarda yükselmesiyle, ülkede meydana gelen şiddet olaylarında artış gözleniyor.