Mostar'ı yıkana 25 yıl

Bosna Savaşı sırasında Mostar Köprüsü'nü yıkan sözde "Hersek Bosna Hırvat Cumhuriyeti"nin Başbakanı Yadranko Prlic'e Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde savaş suçu işlemekten 25 yıl hapis cezası verildi

Bosna Savaşı (1992-1995) sırasında kurulan sözde "Hersek Bosna Hırvat Cumhuriyeti"nin Başbakanı Yadranko Prlic ile bazı Hırvat politikacı ve komutanlara ceza yağdı. Hollanda'nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Prlic ve diğer 5 kişiye, 10 ile 25 yıl arasında değişen hapis cezası verildi. Lahey'deki mahkemede dün görülen duruşmada zanlılar, "Boşnaklara ve diğer Hırvat olmayan halklara karşı suç işlemek", "Mostar köprüsünü yıkmak" dahil toplam 26 farklı suçla itham ediliyordu. Karara göre; Prlic ve diğer 5 kişinin, "Hırvat etnik kimliğine dayalı bir devlet kurmak için cinayet ve tecavüz suçları işleyerek, Bosnalı Müslümanları ve Hırvat olmayan diğer kesimlere karşı etnik temizlik" yaptıklarına hükmedildi. Sanıkların işledikleri suçun delilleriyle sabit olduğuna karar veren mahkeme Prlic'e 25 yıl hapis cezası verdi. Diğer zanlılar, eski Hersek Bosna Hırvat Cumhuriyeti Savunma Bakanı Bruno Stoyiç, Hırvat Savunma Konseyi (HVO) komutanları Slobodan Pralyak ve Milivoy Petkoviç'e de 20 yıl ceza kesildi. HVO'nun diğer komutanı Valentin Çoriç ve Berislav Puşiç de 10 yıl hapis cezası verildi. 6 zanlı, Lahey'deki mahkemeye 2004'te kendileri teslim olmuştu. Davaları ise 2006'da görülmeye başlandı. 6 zanlının kararı temziye götürmesi bekleniyor. Bosna'daki savaş devam ederken, 9 Kasım 1993'te, hoşgörü ve kültürel zenginliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü, Hırvat birliklerinin top atışlarıyla yıkılmıştı. HVO özel birlikleri de Ahmiçi Köyü'ne girip, 43'ü kadın ve çocuk toplam 116 Boşnak sivili katletmişti. HVO'nun tüm katliamları arkasında Bosna-Hersek'te kurulacak bir Hırvat devletinin daha sonra Hırvatistan'a katılması ve "Büyük Hırvatistan'ın" kurulma isteği yatıyordu.

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMİYLE YENİLENDİ
9 Kasım 1993'teki bombardıman sırasında yıkılan Mostar Köprüsü'nün yıkılma görüntüleri ile Bosna Savaşı'nın simgesi haline gelmişti. Mostar kentini Boşnak ve Hırvat kesimlerini bağlayan köprü, Türkiye'nin girişimleri ile 2004'te aslına uygun şekilde yeniden inşa edildi.

BİZE ULAŞIN