ABD ve Almanya'dan Rusya'ya uyarı

Cuma 31.05.2013 00:00
ABONE OL
ABD ve Almanya, Rusya'yı, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine gelişmiş savunma sistemleri sağlayarak Suriye konusunda yapılması planlanan uluslararası barış konferansını tehlikeye atmaması ve Ortadoğu'da güç dengesini değiştirmemesi uyarısında bulundu.

ABD'nin başkenti Washington'da bir görüşme yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Rusya'dan Suriye'ye S-300 füzelerinin transferinin, ülkedeki iç savaşı uzatabileceği, bir geçiş hükümeti oluşturma çabalarına zarar verebileceği ve İsrail'in stratejik çıkarlarını zedeleyebileceğini belirtti.

Kerry, "Bu barış konferansını toplamaya ve barış yaratmaya çalıştığımız bir zamanda bölgeye S-300'lerin transferi faydalı olmaz" dedi.

Rusya'ya, İsrail konusunda bölge içerisindeki dengeyi bozmama çağrısında bulunduklarını ifade eden Kerry, "Geçmişten kaynaklı sözleşme olsun ya da olmasın, Esed'e sağlanmakta olan silahlar, çıkarlar dengesine ve bölgenin istikrarına derinden olumsuz etkide bulunuyor ve İsrail'i de risk altına sokuyor. Silahların boyutu, doğası ve İsrail'in güvenliği açısından bölgeye etkileri gözönüne alındığında, bizim düşüncemize göre bu (silah sağlama) sorumluca değil. Dolayısıyla, bu barış konferansının hayata geçmesini sağlamak adına bundan kaçınacaklarını umut ediyoruz" dedi.

Kerry, Suriye muhalefinin de yönetimiyle ilgili sorunları çözdüğünde, konferansa katılacağına inandığını ifade etti.

Westerwelle de konferansı boşa çıkaracak girişimlerde bulunmama çağrısı yaptı. Alman bakan, Rusya'ya seslenerek, "Cenevre'deki barış konferansını tehlikeye atmayın. Esed rejimine silahların tedariki tümüyle yanlış. Rusya, S-300'ler ya da diğer silahları sağlayarak dünyaya ve bölgeye yanlış mesajlar veriyor" diye konuştu.